Všechny otázky

Co je to placebo?

Placebo je inertní studijní lék, který nemá žádný lékařský účinek. V klinických studiích se zkoumané léky často porovnávají s placebem, aby se zjistilo, zda vykazují jakýkoli vliv na pacienty. V některých klinických studiích jedna skupina účastníků dostává placebo namísto zkoumaného léku. Skupiny účastníků až do ukončení studie neví, zda dostávají placebo nebo zkoumaný lék.

Příkladem použití placeba by mohl být následující scénář: Dvě skupiny diagnostikované se stejným onemocněním dostávají zkoumaný lék, protože se účastní klinické studie. Jedna ze dvou skupin obdrží pilulku obsahující léčivo, zatímco druhá skupina dostane pilulku obsahující pouze cukr. Vzhledem k tomu, že pilulka obsahující cukr neobsahuje lék, nemá tato pilulka žádný lékařský účinek. Při použití placeba hledají vědci rozdíly mezi skupinami, aby zjistili, zda nový lék funguje nebo ne.
 

Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 30.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil