Boj s únavou při MDS

Boj s únavou při MDS

Myelodysplastický syndrom (MDS), někdy označovaný jako získaná porucha vyzrávání, je stav, kdy kostní dřeň není schopna produkovat dostatek různých typů krevních buněk, včetně červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček.

Pokud vás nebo vašeho blízkého postihuje MDS, víte, že příznaky, jako je anémie, infekce a krvácení, mohou ovlivnit hodně aspektů života a že únava je často přítomným společníkem. Únava v MDS je spojena se sníženou kvalitou života, a je proto důležitým symptomem, který je třeba řešit. Pokud máte zájem zúčastnit se klinického hodnocení, které by mohlo pomoci s vaší anémií a únavou, zjistěte o něm více zde.

Studie ukazují důležitost výživy a pravidelné aktivity pro zvyšování  hladiny energie v organismu, a proto v první části této třídílné série projdeme procesem vytvoření výživného a chutného jídelníčku. Bude ideální na oběd nebo večeři a taky zdůrazníme důležitost klíčových živin, které vám pomohou zvyšit energii. Pamatujte si, že je vždy nejlepší se poradit s lékařem o nejlepších metodách ke zlepšení únavy a taky kdykoli začinate s novou dietou nebo cvičebním režimem.

Zahrněte do svého jídelníčku vysoký obsah vlákniny, pomalu spalující uhlohydráty, jako je hnědá rýže. Poskytne vám trvalou energii bez únavy, kterou vám může poskytnout bílá rýže nebo obyčejné těstoviny. Šetřete svou energii připravením balíčků hnědé rýže v mikrovlnné troubě.

Dále přidejte nakrájené kuře. Maso a vejce jsou v těle hlavním zdrojem vitaminu B12, který je nezbytný pro tvorbu červených krvinek. Když pociťujete nejmenší únavu zkuste uvařit větší porce kuřete a použivat ji po celý týden.

Dále přidejte svou oblíbenou zeleninu. Tmavou, listovou zeleninu nezapomeňte zařadit mezi své volby - jsou vynikajícím zdrojem vitaminu C, vitaminu K, železa a folátu. Tyto vitamíny hrají roli ve vašem imunitním systému, srážení krve a vašich energetických hladinách.

Nakonec přidejte zdravý tuk, jako je 1/4 avokáda. Nenasycené tuky obsažené v avokádu jsou zdravé pro srdce a jsou nejdéle spalujícím zdrojem energie, který můžete svému tělu dát! Rovnováha sacharidů, tuků a bílkovin vás nabije energií a sílou.

Kromě zvážení důležitosti přidání klíčových živin a vyvážení bílkovin, sacharidů a tuků je také důležité zvážit, co omezit: vysoce průmyslově zpracované potraviny, jako jsou balené pečivo nebo svačiny, a cukr, ktere jsou nepřáteli ve vašem boji proti únavě ! Dobrou zprávou je, že vyhýbání se vysoce průmyslově zpracovaným potravinám je často také prvním krokem ke snížení spotřeby cukru.

Novinky o zdraví

Všechny novinky o zdraví
Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil