Nová léčba osteoartrózy

Nová léčba osteoartrózy

Stále neexistuje léčba osteoartrózy. Léčba onemocnění je omezena pouze na úlevu od bolesti a operace je jediným řešením v pokročilých stadiích onemocnění. Existují však signály, že jsou vědci blízko k objevení léku na toto onemocnění. Přípravek nejenže snižuje bolest, ale také léčí poškození chrupavky.

Osteoartróza je revmatická porucha, kdy dochází k degeneraci chrupavky a tkáně kolem kloubů. Naopak řídnutí kostí (osteoporóza) je stav, kdy se kosti snadno zlomí v důsledku nerovnováhy mezi novotvorbou kostní hmoty a jejím úbytkem. Kosti se tak stávají velmi křehkými. K léčbě řídnutí kostí se používá skupina léků – bisfosfonáty, které inhibují buňky štěpící kosti.

Některé výzkumy naznačují, že bisfosfonáty mohou mít podobný účinek na pacienty s osteoartrózou. Léky by napomáhaly k inhibici destruktivních buněk chrupavky v postižených kloubech. Stále však existuje mnoho otázek, na které je třeba nejdříve odpovědět.

Úleva od bolesti při osteoartróze

V roce 2015 byla publikována italská studie, ve které byly bisfosfonáty testovány na pacientech s osteoartrózou v koleně. Po 5 týdnech užívání tohoto léku vědci vypozorovali výrazné zlepšení hned v několika případech. Došlo ke zmírnění bolesti, zlepšení závažnosti onemocnění a snížení potřeby užívat léky proti bolesti. Dřívější studie bisfosfonátů však nebyly jednoznačné. Ze 13 studií před rokem 2013 bylo u 8 z nich pozorováno zmírnění bolesti u pacientů užívající léky. U dalších dvou studií bylo také prokázáno zlepšení, přestože pacienti užívali placebo namísto léku.

Proto vědci dospěli k závěru, že důkazy ze studií, kdy se k léčbě bolesti při osteoartróze používaly bisfosfonáty, nebyly prokazatelné. Mezi 13 studiemi bylo několik rozdílů – včetně délky léčby, množství dávky, způsobu podávání a nedostatku údajů o dlouhodobých účincích. Výzkumníci proto dospěli k závěru, že je zapotřebí dalšího výzkumu, který by určil, kteří pacienti mají prospěch z této léčby.

Více než jen úleva od bolesti

Kromě účinků bisfosfonátů na zmírnění bolesti způsobené osteoartrózou výzkumníci také zkoumali účinek léku na poškození chrupavky. Hodnotili „zúžení kloubního prostoru“ jako známku progrese osteoartrózy a lézi menisku – dva body měření, které předpovídají rychlejší vývoj v průběhu onemocnění. V roce 2013 se ukázalo, že po léčbě, která trvala 2 až 3 roky, došlo ke zmírnění bolestí a snížení zúžení kloubního prostoru. Snad nejvíce povzbudivá zpráva pochází z belgické studie z roku 2013, týkající se léku proti onemocnění osteoporózy, označovaného jako „stroncium-ranelát“. Jedná se o lék, který deaktivuje buňky, které ničí kosti, stejně jako bisfosfonáty. Navíc však zvyšuje kostní novotvorbu.

V rámci studie byli v časovém rozpětí 3 let vyšetřeni pacienti s osteoartrózou, u kterých bylo provedeno měření poškození kloubu. Výsledkem při užívání léků bylo zmírnění bolesti a zlepšení fyzické funkce. Studie proto naznačuje, že léky proti onemocnění osteoporózy u pacientů s osteoartrózou mohou mít významný vliv na léčbu. Ke stanovení jejího přesného účinku jsou však nezbytné další studie. Toto poukazuje na zlepšenou léčbu pacientů s osteoartrózou, u kterých může dojít ke snížení poškození kloubů, a nebudou se proto muset spoléhat jen na léky proti bolesti.

Zdroje

1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3791090/
2. http://blog.arthritis.org/osteoarthritis/new-osteoarthritis-treatments/_ga…

Novinky o zdraví

Všechny novinky o zdraví
Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil