Nový směr v léčbě zánětlivých střevních onemocnění objeven

Nový směr v léčbě zánětlivých střevních onemocnění objeven

Mnoho pacientů se zánětlivým střevním onemocněním reaguje špatně nebo vůbec na doporučenou léčbu. Nicméně nová studie objevuje nový směr v léčbě, který může pomoci této skupině pacientů.

Přehled zánětlivých onemocnění střev

Mezi chronické onemocnění charakterizované záněty střev patří Crohnova choroba a ulcerózní kolitida (idiopatický střevní zánět). Ulcerózní kolitida postihuje nejčastěji tlusté střevo, zatímco Crohnova choroba může postihnout kteroukoli část trávicího systému od úst až po řitní otvor, a to i více než jedné oblasti najednou. Záněty ve střevech mohou způsobit krvavou stolici, malabsorpci (porucha vstřebávání živin) a průjem, což může vést k anémii a obecnému pocitu nepohodlí.

Příčina těchto onemocnění není zcela jasná, nicméně se předpokládá, že jsou způsobeny nezamýšleným procesem imunitního systému, kde buňky reagují na něco cizího v těle, jako třeba mikroorganismy nebo vylučují protilátky, které mylně cílí sliznici ve střevech, což má za následek zánět.

Aktuální doporučená léčba

K léčbě zánětlivých onemocnění střev se dnes využívají imunitní supresivní (potlačující) látky, jako jsou kortikosteroidy a inhibitory TNF-alfa. TNF-alfa je protein, který se produkuje během zánětu a zánět podporuje. Inhibitor TNF-alfa zablokuje funkci proteinu TNF-alfa, které má za výsledek zmírnění příznaků a omezení šíření zánětu. Nicméně mnoho pacientů reaguje špatně na tuto léčbu a trpí vedlejšími účinky, jako jsou infekce, osteoporóza a zvracení. Až ve 40% případů jsou inhibitory TNF-alfa neúčinné, a proto je v zájmu lékařů i pacientů, najít nové způsoby léčby těchto onemocnění.

Nový směr léčby

Studie zveřejněná v květnu 2017 zkoumala účinky cytokinu Onkostatin M (OSM), což je bílkovina v imunitním systému, která napomáhá při regulaci zánětu. Je také zapojena do jiných procesů probíhající v lidském těle, a také udržování zdravé tkáně v játrech a srdci. Nadprodukce OSM byla spojena s výskytem několika nemocí, jako například arterioskleróza, zánět kůže a plic, revmatoidní artritida a několik typů rakoviny.

Předchozí studie ukázaly, že u pacientů, u kterých není účinná léčba zánětu střev pomocí inhibitorů TNF-alfa, by mohlo být řešením nasazení léčby pomocí potlačení cytokinů. Zatím však nebyl zalezen správný typ cytokinu s požadovaným efektem. Nicméně nové studie potvrdili, že pacienti se zánětlivým onemocněním střev mají zvýšenou hladinu OSM v krvi. Zároveň pacienti s nejvyšší hodnotnou OSM v krvi reagovali jen velmi málo na léčbu založenou na přítomnosti inhibitorů TNF-alfa. Toto spojení vedlo k vývoji léků, které jsou schopny blokovat tento cytokin. OSM-inhibitory byly testovány na myších se zánětlivým střevním onemocněním, a zánět se u nich prokazatelně snížil.

Právě proto se vědci domnívají, že z hladiny OSM v krvi mohou zjistit, která z léčby, zda inhibitory TNF-alfa nebo inhibitory OSM, bude mít lepší vliv na pacienta, a tím se zároveň sníží příznaky a zpomalí šíření zánětu.

Zdroje

1. https://www.sundhed.dk/borger/patienthaandbogen/mave-og-tarm/sygdomme/infl…
2. http://www.medicalnewstoday.com/articles/316852.php

Novinky o zdraví

Všechny novinky o zdraví
Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil