Hořčík a syndrom neklidných nohou – existuje nějaké spojení?

Hořčík a syndrom neklidných nohou – existuje nějaké spojení?

Mnoho lidí trpí syndromem neklidných nohou, a to zejména v noci, kdy umožní nohám odpočinek. Následkem tohoto syndromu pak může být nedostatek spánku a snížená kvalita života. Věděli jste, že příčinou může být něco tak banálního, jako je nedostatek hořčíku? V tomto článku zjistíte, jak je možné toto onemocnění zmírnit.

Syndrom neklidných nohou je onemocnění, které postihuje přibližně 10 % britské populace. Jedná se o onemocnění nervového systému, které nutí nemocného k nekontrolovatelnému pohybu nohou. Často následuje svalové napětí a pocit brnění v nohou. Pocit, který může být doprovázen bolestí a / nebo různými nepříjemnými pocity ve svalech nohou. Příznaky se obvykle zhorší při delším fyzickém klidu, obzvláště v noci, což zapříčiňuje nedostatek kvalitního spánku.

Hořčík neboli magnézium je minerál, který je nezbytný pro správné fungování organismu. Podílí se na různých biochemických reakcí v těle. Ovlivňuje například správnou funkci nervové a svalové soustavy nebo zajišťuje správnou obranyschopnost organismu. Nedostatek hořčíku může způsobit problémy s přenosem nervových vzruchů nebo nepříznivě ovlivnit svalové kontrakce, což způsobuje svalové křeče.

Proč se nedostatek hořčíku podílí na syndromu neklidných nohou?

Několik studií zabývajících se syndromem neklidných nohou naznačuje, že mezi tímto onemocněním a nedostatkem hořčíku v těle může existovat spojitost. V tomto případě studie ukazují, že zvýšený příjem hořčíku může být účinný při léčbě syndromu neklidných nohou, a v současnosti již probíhají léčby, které využívají právě tento poznatek.

Vědci se domnívají, že existuje souvislost mezi syndromem neklidných nohou a nedostatkem hořčíku v těle, protože hořčík napomáhá k relaxaci svalů. Abychom tomu porozuměli, je potřeba mít trochu znalostí o svalové a nervové soustavě. Bez dostatečného množství hořčíku nebude docházet ke správnému přenosu nervového vzruchu (došlo by k nadměrné aktivitě nervových buněk). Skrze nervovou buňku prochází signál (vzruch, akční potenciál), který vede až na konec dlouhého nervu, kde se vzruch přenáší na další nervovou či svalovou buňku. Aby došlo k přenosu signálu musí vápník vstoupit do nervové buňky, poté dojde k uvolnění neurotransmiterů (signálních molekul). Tyto molekuly stimulují další buňky.

Hořčíkové ionty fungují jako blokátory vápníku a brání vstupu vápenatých iontů do buňky. Tento mechanismus je velmi důležitý. Pokud by neexistoval hořčík, který by zabránil vnikání vápníku do nervové buňky, v nervové buňce by docházelo k nepřetržitému toku vápníku. To by poté způsobilo nadměrnou aktivitu nervových buněk.

Bez ohledu na to, zda nervová buňka byla instruována ke směrování toku a signálům jiných buněk nebo ne, kvůli nepřetržitého proudu vápníku bude nervová buňka stále uvolňovat tyto signalizační molekuly. To má za následek neustálou stimulaci svalových buněk, což může vést k pocitu neklidných nohou.

Co ukazuje výzkum o nedostatku hořčíku?

Studie ukázala, že doplňování hořčíku pacientům s neklidnýma nohama může zmírnit nespavost, zatímco jiná studie ukázala, že může také snížit pocit neklidu. Je však důležité si uvědomit, že tento účinek může existovat pouze u pacientů s nedostatkem hořčíku. Doplňování hořčíku může mít určité vedlejší účinky, a proto se doporučuje užívat přípravek pouze tehdy, pokud pacient trpí deficitem.

Mezi nejčastější vedlejší účinky patří podráždění žaludku, nevolnost, zvracení, průjem a žaludeční křeče. Snížením dávky může dojít ke snížení rizika těchto nežádoucích účinků. Naopak vysoké dávky hořčíku v krvi mohou mít za následek snížený krevní tlak, zmatenost, nepravidelný srdeční tep, a sníženou frekvenci dýchání a což může být i zdraví škodlivé. V nejhorším případě může přivodit kóma. Pokud pacient trpí hemofilií nebo onemocněním ledvin, doporučuje se zcela přestat podávat hořčík a navštívit svého lékaře.

Jak a v jakém množství?

Denní doporučená dávka hořčíku u dospělého jedince je přibližně 300 mg. Individuální příjem hořčíku je však vhodné konzultovat se svým lékařem. Pro zvýšený příjem hořčíku z potravin jsou ideální špenát, zelí, ořechy, semínka, ryby jako třeba makrela a tuňák, fazole, čočka, avokádo, banány a mléčné výrobky bez obsahu tuku.

Zdroje

1. https://www.sundhed.dk/borger/patienthaandbogen/hjerne-og-nerver/sygdomme/…
2. http://www.healthline.com/health/restless-leg-syndrome/link-between-magnes… http://www.healyourselfathome.com/HOW/NEWSTARTS/1_NUTRITION/MINERALS/MAGNE…
3. https://www.slideshare.net/nasirkopu/3-synapse-0809
4. https://www.rls-uk.org/what-is-rls/

Novinky o zdraví

Všechny novinky o zdraví
Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil