Nový zázračný lék na lupénku

Nový zázračný lék na lupénku

Lupénka je dědičné, dlouhodobé kožní onemocnění charakterizované červenými křupavými skvrnami, pokryté stříbřitými šupinami. Onemocnění se většinou vyskytuje na loktech, kolenou a pokožce hlavy, ale může se vyskytnout i na jiných částech těla.

Onemocnění není nakažlivé a je jen vzácně doprovázeno těžkými komplikacemi. Lupénka postihuje asi 2 % lidí ve Velké Británii a nejčastěji se vyvíjí ve věku mezi 15 a 30 lety. Co přesně způsobuje tuto reakci zůstává však nejasné. Dnes už ale víme, že příčinou může být emocionální stres, infekce, alkohol, některé typy léků a kožní léze (puchýře, vředy).

Důvodem, proč se na kůži vytváří vrstva šupin, je to, že kožní buňky se u pacientů s lupénkou množí šestkrát rychleji než obvykle. Díky tomu nedochází k dozrání buněk v různých vrstvách kůže a ty pak nevytváří měkký, hladký povrch jako je tomu u kůže s normální regenerací. Když se buňky kůže množí tak rychle, krevní cévy se rozšiřují, a proto jsou šupinaté skvrny často červené a podrážděné. Současná léčba lupénky je různorodá, od krémů, mastí a šamponů až po injekce, UV léčby a léky. Nedávná studie z Manchesterské univerzity zkoumala vliv nového léku u 2500 pacientů s lupénkou a u 90 % prokázala zlepšení. U 40 % pacientů po 12 týdnech léčby příznaky vymizely. Polovina účastníků dostala nový lék Ixekizumab (Taltz), zatímco druhá polovina dostávala buď placebo, nebo široce používaný lék na léčbu lupénky, a to Etanercept.

Přibližně polovina pacientů léčených přípravkem Ixekizumab vykazovala zlepšení již ve čtvrtém týdnu studie a přibližně 71 % pacientů vykazovalo významné zlepšení příznaků. Viditelné projevy lupénky nemají vliv pouze na zdraví člověka, ale mají také negativní psychosomatický a sociální vliv a působí na sebedůvěru jedince. Při léčbě došlo jak k fyzickému, tak psychickému zlepšení. Pacienti léčení Ixekizumabem nemuseli řešit sociální hendikep a cítili se sebevědoměji, což vedlo ke zvýšení kvality jejich života. Zlepšení bylo mnohem markantnější než u dvou zbývajících skupin.

Léčivo Ixekizumab je klonovaná protilátka neutralizující zánětlivé účinky interleukinu, proteinu v kůži, který přenáší signály do buněk. Tento konkrétní protein je stále častěji označován jako jedna z příčin lupénky, protože vyvolává zánětlivou reakci, která způsobuje červené šupinaté skvrny. V březnu 2016 byl lék schválen FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) pro pacienty se středně těžkou až těžkou lupénku. FDA je vládní agentura Spojených států amerických, resortu zdraví a služeb, která je zodpovědná za kontrolu a regulaci potravin, doplňků stravy a léčiv. Chrání veřejné zdraví tím, že zajišťuje bezpečnost a účinnost léčiv pro člověka i zvířata, vakcín a jiných biologických produktů pro humánní použití. FDA však varuje, že lék může snížit schopnost těla bojovat s infekcemi, protože ovlivňuje imunitní systém.

Zdroje

1. https://www.sundhed.dk/borger/sygdomme-a-aa/hud/sygdomme/psoriasis/psorias…
2. http://www.telegraph.co.uk/news/health/11665059/New-drug-hailed-miracle-fo…
3. http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm491872.htm

Novinky o zdraví

Všechny novinky o zdraví
Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil