Rozpoznejte varovné příznaky krvácení do mozku – a zachraňte životy!

Rozpoznejte varovné příznaky krvácení do mozku – a zachraňte životy!

Krvácení do mozku (hemoragie) se může objevit bez varování a způsobit poškození mozkové tkáně, které v nejhorším případě vede až k úmrtí. I vy můžete napomoci k záchraně životů, pokud v čas poznáte příznaky této nemoci.

Příčiny krvácení do mozku

Krevní cévy v mozku se mohou poškodit a prasknout, což způsobí krvácení do okolní tkáně. Tento jev se označuje jako cévní mozková příhoda hemoragická a spolu s krevní sraženinou v mozku jsou známé jako „mrtvice“. Krvácení do mozku často způsobuje poškození mozkové tkáně a je doprovázeno různými neurologickými příznaky. Pro včasnou léčbu a záchranu života je důležité tyto příznaky znát. Existuje mnoho příčin krvácení do mozku, včetně tupého poranění hlavy, nádorů mozku, aneurysma (rozšíření tepny) a vysokého krevního tlaku. Mnohé z těchto stavů a příznaků se objevují u lidí, aniž by si toho byli sami vědomi. Toto je způsobeno tím, že symptomy se nemusí projevit dříve než před samotným krvácením do mozku. Přečtěte si více o mrtvici zde.

Čemu je třeba věnovat pozornost?

Příznaky krvácení do mozku se mohou značně lišit dle toho, která část mozku je zasažena. Mozek se skládá z více částí a každá má svou funkci. Proto i příznaky při poškození přední části mozku jsou jiné než při poškození zadní části. U některých pacientů se příznaky projeví ihned, zatímco u jiných se projevují postupně. Některé se zhoršují, jiné vymizí úplně. Níže jsou uvedeny příznaky, kterým byste měli být zvláště věnovat pozornost, protože mohou signalizovat krvácení do mozku.

Příznaky:

  • Obličej: Při úsměvu se zvedá pouze jeden koutek
  • Paže: Jedna z paží je slabší a při zvedání obou najednou jsou v nerovnoměrné výšce, tj. jedna z paží je níž než druhá (na stejné straně jako povislá tvář).
  • Řeč: Snížená schopnost komunikovat, najít správná slova nebo správně artikulovat
  • Čas: Při krvácení do mozku je důležitá každá minuta. Pokud se projeví výše uvedené příznaky, volejte okamžitě 112!

Dalšími častými příznaky jsou:

  • Náhlá a silná bolest hlavy
  • Náhlá slabost nebo paralýza na jedné straně těla
  • Píchání, lechtání nebo pocit necitlivosti na jedné straně těla
  • Nevolnost a zvracení
  • Potíže se zrakem nebo při mluvení
  • Ztráta koordinace, rovnováhy nebo vědomí

Příznaky mohou také indikovat jinou nemoc, ačkoliv pokud se některý z výše popsaných příznaků projeví náhle nebo během několika hodin, měli byste ihned kontaktovat lékaře. Mezitím uložte dotyčného do pohodlné polohy na jednu stranu a zakryjte tak, aby nedocházelo ke ztrátám tepla. Pozorujte veškeré změny jeho stavu. Pokud zaznamenáte zhoršení stavu, položte osobu do pohodlné pozice na druhý bok. Pečlivě sledujte dýchací pohyby a zamezte přísunu jakéhokoliv jídla nebo tekutin. Je důležité, abyste přesně popsali symptomy a kdy se objevili.

Novinky o zdraví

Všechny novinky o zdraví
Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil