Může Váš pes pomoci s předcházením vzniku ekzému?

Může Váš pes pomoci s předcházením vzniku ekzému?

Nedávná studie ukazuje, že pes může být víc než jen Váš nejlepší přítel. Dánská studie ukazuje, že čím více psů žije ve Vaší domácnosti, tím menší je riziko vzniku ekzému u Vašeho dítěte.

Starat se o domácího mazlíčka vyžaduje čas, peníze a lásku. To vše je potřeba k zajištění dobrého a bezpečného života zvířete. Na oplátku získáte spoustu lásky a skvělých vzpomínek. To je důvod, proč je pes označován jako nejlepší přítel člověka. Pokud uvažujete o pořízení si domácího mazlíčka, doporučujeme právě psa, zejména pokud plánujete děti.

Nedávná rozsáhlá studie z Copenhagen Studies on Asthma in Childhood - COPSAC (Kodaňská prospektivní studie o astmatu v dětství) zjistila, že čím více psů žije v domácnosti, tím menší je riziko vzniku ekzému.

Ekzém, také známý jako atopická dermatitida, je běžně se vyskytující, dlouhodobý a vracející se stav kůže. Více než 20 % dětí mladších 7 let trpí ekzémy. V posledních 30 letech se ekzém v západní části světa vyskytuje stále častěji. Toto onemocnění se nejčastěji objevuje během prvního roku života dítěte (50 %) nebo před dosažením sedmi let.

Příznakem ekzému je červená svědící pokožka, vyskytující se zejména uvnitř ohybu kolen a u dětí na lících a bradě. Navíc u nich existuje zvýšené riziko infekce Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok). Ekzém je chronické onemocnění, které často přetrvává do dospělosti. U dospělých se objevuje na rukou a mezi prsty. Suchý nepravidelný ekzém může být také na obličeji, krku a horní části těla, stejně jako na pokožce hlavy.

Psi – ano, prosím!

V nedávné dánské studii výzkumníci z COPSAC zkoumali dvě velké skupiny skládající se z dánských rodin se společnými charakteristikami, aby nalezly příčiny astmatu a souvisejících stavů, jako je ekzém. Před, během a po narození výzkumníci děti pozorně sledovali. Pravidelně vyšetřovali jejich krev, stolici, dýchací cesty atd., a rodiny vyplňovaly dotazníky týkající se jejich domácího prostředí. Mimo jiné byly rodiny dotázány, zda je v domě pes.

Dvě nezávislé skupiny, v letech 2000 a 2010 vykazovaly značně snížené riziko vzniku ekzému, pokud byl v domě přítomen pes. Tento rozdíl však byl významný pouze ve skupině od roku 2010, pokud matka měla astma. Je možné, že tento účinek nastal již v době, kdy bylo dítě stále v mateřském děloze.

Strach z bakterií – ne, děkuji!

Příčina ekzému zůstává stále neznámá. Jedna z hypotéz je tzv. hygienická hypotéza. Předpokládá se, že děti budou mít silnější imunitní systém, pokud budou vystaveny bakteriím již v raném věku. Tento výsledek tedy podporuje hypotézu hygieny, protože psi, kteří jsou vysoce nehygieničtí (např. strkají nos na různá místa), nesou bakterie prospěšné pro imunitní systém dítěte. Mechanismy za ochranným efektem zůstávají nejasné, ale mohly by zapadnout do této hypotézy hygieny.

Nemusí být proto občas na škodu, pokud nemáte čas vysát nebo utřít prach, i když jste to měli v plánu. Pokud své okolí udržujete příliš sterilní, ničíte i „dobré“ bakterie, a přitom právě tyto bakterie potřebujeme k udržení zdravého, dobře fungujícího imunitního systému.

Novinky o zdraví

Všechny novinky o zdraví
Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil