Mohou antibiotika zmírnit bolesti zad?

Mohou antibiotika zmírnit bolesti zad?

Vědci nyní zkoumají, zda bakterie v postižené tkáni jsou spojeny se změnami kostí, a zda antibiotika mohou přispět k úlevě od bolesti dolní části zad při vyhřezlé ploténce.

Co je to vyhřezlá ploténka?

Vyhřezlá ploténka je často velmi bolestivé zranění páteře. Páteř je složená z obratlů, které jsou uspořádány nad sebou do sloupce. Mezi nimi jsou pružné vazy neboli ploténky. Ploténka je také latinsky nazývána „discus“. Skládá se z vazivového prstence a centrálně umístěného „rosolovitého“ jádra. Ploténky absorbují otřesy a umožňují pohyb páteře. V zadní části páteře se nachází páteřní kanál, kudy procházejí nervy z mozku do periferních částí. Ploténky, které nejsou na svém místě a tlačí na tento nervový svazek, dráždí nervy a způsobují bolest. Vyhřezlá ploténka může být následek dopravní nehody, pádu, nebo náhlého přetížení páteře.

Věkem a celoživotním pohybem dochází k oslabení vaziva, což může časem vést k prasknutí prstence a výhřezu jádra nebo jeho části směrem ven. Vzniklý výhřez pak tlačí na míchu a nervy. Příznaky vyhřezlé ploténky zahrnují snížený výkon nebo paralýzu jednoho nebo více svalů, jakož i smyslové poruchy a bolest vystřelující do rukou nebo nohou.

Mohou být bakterie příčinou bolesti?

Nedávný výzkum vypozoroval, že některé vyhřezlé ploténky byly infikovány bakteriemi. Tyto bakterie mohou ovlivnit změny, ke kterým dochází v kostech a tkáni po vyhřeznutí ploténky. Tyto změny nazýváme také „modic změny“. To způsobilo velký zájem o antibiotika, která jsou součástí léčby bolesti zad. V roce 2015 provedli vědci metaanalýzu, která analyzovala 11 studií, kde zkoumaly spojení mezi bakteriemi a vyhřezlou ploténkou. Výsledky ukázaly, že asi 34 % subjektů výzkumu z různých studií mělo v tkáni vyhřezlé ploténky přítomny bakterie. Nejčastěji se jednalo o bakterii „Propionibacterium Acnes“. Analýza zároveň ukázala, že bakterie přispěly k takzvaným změnám „typu Modic 1“, a že bolest souvisí s tímto stavem. Tyto změny jsou charakterizovány otokem obratlů.

Mohou antibiotika vyléčit bolesti zad?

Často se vyhřezlá ploténka léčí chirurgickým zákrokem, ale nový objev zpochybnil tuto léčbu. Mohla by antibiotika ulevit bolesti zad? Dánská studie ze Syddanské univerzity (Syddansk University) ukázala, že mnoho vyhřezlých plotének bylo infikováno bakteriemi. K léčbě symptomů pomohla až v 75 % případů antibiotika, která byla podávána v průběhu tří měsíců.

Jiná studie také zkoumala skupinu pacientů s bolestí dolní části zad způsobenou vyhřezlou ploténkou, a to v průběhu minimálně 6 měsíců. Výsledky ukázaly změny „Modic typu 1“. Polovina pacientů užívala po dobu 100 dnů placebo, zatímco druhá polovina dostávala antibiotika. Výzkumníci objevili významnou změnu ve stavu pacientů, která byla největší u těch léčených antibiotiky. U těchto pacientů došlo k výraznému snížený bolesti zad v dolní části, bolesti zad obecně a celkovému zmírnění poškození související s onemocněním. V této oblasti se stále provádí studie, ale dosavadní výsledky naznačují, že bolest v dolní části zad způsobená vyhřezlou ploténkou může být v budoucnu léčena antibiotiky.

Zdroje

1. http://www.netdoktor.dk/sygdomme/fakta/diskusprolaps.htm
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25609421
3. http://videnskab.dk/kort-nyt/diskusprolapser-kan-skyldes-bakterier
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3631045/

Novinky o zdraví

Všechny novinky o zdraví
Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil