Alzheimerova choroba může pocházet z herpes viru

Alzheimerova choroba může pocházet z herpes viru

Nový výzkum naznačuje, že na Alzheimerovu chorobu mohou mít vliv dva různé herpetické viry. Toto zjištění může mít obrovský význam při prevenci demence.

Poznámka: Toto zjištění se netýká viru Herpes Simplex 1 (opar) nebo viru Herpes Simplex 2 (genitální opar).

Herpes viry mohou vést k Alzheimerově chorobě. Přinejmenším to naznačuje nedávná americká studie z institutu Icahn School of Medicine. Tento poznatek vede k novým nadějím při léčbě demence.

Alzheimerova choroba je běžná forma demence. Příznaky zahrnují ztrátu paměti, jazykové problémy, dezorientaci a změny osobnosti.

Nový výzkum ukazuje, že mozky s Alzheimerovou chorobou mají ve srovnání se zdravým, téměř dvojnásobné množství dvou různých typů herpes – a to HHV-6A a HHV7. Podle vědců toto naznačuje, že existuje spojení mezi herpesem a Alzheimerovou chorobou, a možná, že právě herpes může způsobit Alzheimerovu chorobu.

Američtí vědci dále zjistili, že herpetické viry ovlivňují schopnost mozku vylučovat beta-amyloid – odpadní produkt, který vzniká u pacientů s Alzheimerovou chorobou a zabíjí mozkové buňky. Beta-amyloidy působí tak, že dráždí Alzheimerovu chorobu.

Co tento objev znamená?

Podle vědců zabývajících se studií, by jejich objev mohl nakonec vést k novým možnostem léčby. "Tyto poznatky otevírají možnosti nových způsobů léčby nemoci, s nimiž jsme doposud měli stovky neúspěšných pokusů," uvedl v tiskové zprávě Sam Gandy, vedoucí pracovník této studie.

Vědci jsou však nadále neschopni odpovědět, zda je herpes virus primární příčinou Alzheimerovy choroby. Nicméně podle vědců je zřejmé, že tyto viry ovlivňují mozek, protože narušují jeho buněčnou síť a urychlují rozvoj Alzheimerovy choroby.

Špatné zprávy

Přestože vědci věří, že herpes virus hraje důležitou roli ve vývoji Alzheimerovy choroby, v současné době tento objev nijak nepřispívá ke zdárné léčbě, neboť HHV-6A je obtížné léčit.

Navíc neexistuje funkční metoda testování viru u žijících zdravých pacientů. Americký tým vědců provedl studii na mozcích nemocných pacientů.

Vědci představují nové možnosti

Vědci věří v potřebu vyvinutí nových metod detekce viru u žijících, zdravých lidí. Dalším krokem pro tento výzkumný tým je vyšetření míšní tekutiny, aby zjistili, zda v ní dokáží detekovat tyto dva druhy herpetických virů.

Američtí odborníci budou také podrobněji zkoumat účinky virů, aby zjistili, které typy léčby budou v budoucnu úspěšné.

Různé typy herpesu

Ačkoliv člověk nemá žádné příznaky infekce herpesu, virus zůstává v těle, obvykle latentní, po celý jeho život. U některých virů se onemocnění stává periodicky aktivní, avšak u většiny se projevuje bez komplikací. Většina britské populace má v těle virus HHV-6B – žádný z nich však není spojen s Alzheimerovou chorobou. HHV-6B se přenáší skrze sliny a celkově existuje devět různých typů herpesu, kde pouze dva z nich byly spojeny s Alzheimerovou chorobou.

Zdroje

1. https://www.cell.com/neuron/fulltext/S0896-6273(18)30421-5?_returnURL=http…
2. https://www.telegraph.co.uk/science/2018/06/21/alzheimers-disease-may-trig…
3. https://videnskab.dk/krop-sundhed/alzheimer-hjerner-indeholder-stoerre-mae…

Novinky o zdraví

Všechny novinky o zdraví
Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil