Vysoký cholesterol

Vysoký cholesterol

Co je vysoký cholesterol?

Vysoký cholesterol je stav, kdy je hladina cholesterolu v krvi zvýšena na nezdravý stupeň. Cholesterol je druh tuku (lipidu) v krvi. Do jisté míry závisí množství cholesterolu v krvi na tom, co jíte, ale také na tom, jak tělo syntetizuje cholesterol v játrech. Příliš mnoho cholesterolu v krvi může vést ke zkornatění a zúžení tepen známém také jako arterioskleróza.

Jaké jsou příznaky vysokého cholesterolu?

Člověk není schopen zjistit, zda má vysoký cholesterol nebo ne, protože tento stav je bez příznaků. Vysoké hladiny cholesterolu v kombinaci s jinými rizikovými faktory však mohou vést k onemocněním, jako je arterioskleróza a další kardiovaskulární onemocnění zahrnující řadu znatelných symptomů:

Tlak na hrudi: Pocit, že máte na hrudi závaží, možná je i bolest krku nebo paží během fyzické aktivity nebo při vystavení chladu. To vše může být známkou nedostatku kyslíku v srdci způsobeného zkornatěním koronárních tepen.

Bolest lýtkových svalů při chůzi, závratě nebo ztráta zraku mohou být způsobeny oběhovými problémy způsobenými kornatěním tepen a ukládáním tuků v cévách zásobujících svaly, mozek a vnitřní orgány.

Jaké jsou příčiny vysokého cholesterolu?

Existují dva typy cholesterolu: „dobrý“ cholesterol nazývaný HDL (lipoprotein s vysokou hustotou) a „špatný“ cholesterol nazývaný LDL (lipoprotein s nízkou hustotou). Množství LDL ve srovnání s HDL je to, co určuje riziko vzniku arteriosklerózy nebo jiných kardiovaskulárních onemocnění. Důvodem je, že LDL přispívá ke kornatění tepen, zatímco HDL je před ním chrání.

K rozvoji vysokého cholesterolu přispívá několik faktorů. Vysoký cholesterol může být dědičný, a pokud mají členové rodiny vysoký cholesterol, můžete jej mít taky. Toto se nazývá familiární hypercholesterolemie. Kromě toho hraje důležitou roli i životní styl. Konzumace mastných jídel, kouření, alkohol, obezita a nízká tělesná aktivity přispívají k vysokým hladinám cholesterolu. Hladina cholesterolu je vyšší v severní Evropě než v jižní a výrazně vyšší než v Asii, což může být způsobeno naším životním stylem.

Hladiny cholesterolu stoupají s věkem a více než polovina všech dospělých v Anglii má zvýšený cholesterol, tj. hladinu vyšší než 5,5 mmol/l. Ženy obecně mají vyšší hladiny HDL než muži, což je chrání před arteriosklerózou.

Jaké by měly být hladiny cholesterolu?

Pro kontrolu hladiny cholesterolu se používají krevní testy.  Vysoký cholesterol je diagnostikován na základě těchto intervalů.

  • Ideální hladina celkového cholesterolu: 5 mmol/l nebo méně
  • Mírně zvýšená hladina cholesterolu: mezi 5 a 6,4 mmol/l
  • Zvýšená hladina cholesterolu: mezi 6,5 a 7,8 mmol/l
  • Velmi vysoká hladina cholesterolu: nad 7,8 mmol/l

Jak se léčí vysoký cholesterol?

Zpočátku bude léčba zahrnovat zejména změny životního stylu, např. změny ve stravě, zvýšení fyzické aktivity, zákaz kouření a alkoholu a v případě potřeby úbytek hmotnosti. Pokud je toto nedostatečné, mohou pomoci některé typy léků. Účinek těchto léků se liší a volba léčiva tak závisí na poměru LDL k HDL v krvi.

Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil