Syndrom dráždivého tračníku (IBS)

Syndrom dráždivého tračníku (IBS)

Co je to Syndrom dráždivého tračníku (IBS)?

Syndrom dráždivého tračníku je stav charakterizovaný občasnou bolestí břicha, nepohodlím a změnou střevních návyků. Příčinou tohoto stavu je porucha normální funkce tlustého střeva. IBS postihuje přibližně 11 % populace na celém světě. Jen málo lidí však objevené příznaky konzultuje se svým lékařem.

Jaké jsou příznaky IBS?

  • Břišní křeče a mírná bolest
  • Změna střevních návyků
  • Tužší nebo řidší stolice než obvykle
  • Změna častosti stolice
  • Zácpa střídající se s průjmem
  • Hlen ve stolici
  • Plynatost nebo nadýmání

Co způsobuje tyto příznaky?

Odborníci dosud nevědí, čím je tento stav způsoben, ale některé studie naznačují, že by příčinou mohl být stres nebo přecitlivělost tlustého střeva. Tato přecitlivělost je považována za vyvolávající svalové křeče ve střevě, což způsobuje charakteristické příznaky, jako je průjem a zácpa. Kromě toho se předpokládá, že faktory jako úzkost, svalové napětí a každodenní problémy ovlivňují příznaky, ale pravděpodobně nevyvolávají tuto kondici.

Jak mohu předejít IBS?

U některých lidí vyvolávají příznaky určité druhy potravin, a proto se doporučuje se jim vyhnout. Také se doporučuje jíst pravidelně, dostatečně cvičit a dopřát si dostatek spánku.

Jak je provedena diagnóza?

Příznaky IBS jsou spíše charakteristické a na jejich základě je lékař obvykle schopen diagnostikovat. Přesto je vždy důležité vyloučit další stavy s podobnými příznaky, jako je rakovina střev nebo biliární onemocnění. Vzhledem k tomu, že vzorky krve obvykle nevykazují abnormální hodnoty při výskytu IBS, mohou se tyto vzorky však použít k odlišení IBS od jiných potíží. Doktor by mohl také provést kolonoskopii za účelem prozkoumání vnitřní části tlustého střeva.

Jaká je léčba IBS?

Vzhledem k tomu, že IBS je neškodný, jedním z nejdůležitějších faktorů je uklidnit pacienta. Hluboké porozumění stavu a jeho benigní povahy je základem léčby. Příznaky mohou být zmírněny potravinami, které mají vysoký obsah vlákniny, a pravidelné střevní návyky. V případě těžké zácpy mohou být nutné projímadla, ale jejich použití by mělo být omezené. Hypnóza, behaviorální terapie, pozornost a meditace se ukázaly být efektivní i při léčbě IBS.

Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil