Rakovina prsu

Rakovina prsu

Co je to rakovina prsu?

Jak název naznačuje, rakovina prsu je druh rakoviny, který se vyvíjí z buněk prsu. Rakovina prsu může nastat jak u mužů, tak u žen, je však častěji vyskytována u žen. Rakovina prsu je výsledkem nekontrolovaného růstu buněk v prsní tkáni.

Jaké jsou příznaky rakoviny prsu?

V prvních stádiích rakoviny prsu dochází k symptomům zřídka. Na začátku bude nádor pravděpodobně příliš malý na to, aby byl viditelný a způsoboval znatelné změny. V některých případech je však možné jej nahmatat. Bulka je obecně bezbolestná a tvrdá s nerovnými okraji, může však být i kulatá a měkká.

Zpozorněte v případě, že objevíte:

  • Malé, znatelné bulky v prsu
  • Otok
  • Bolesti v prsou
  • Zčervenání, píchání nebo odlupování bradavky nebo kůže prsou
  • Výtok z bradavky
  • Bulky v podpaží

Pokud se u Vás vyskytne některý z výše uvedených příznaků, zvažte konzultaci s lékařem. Tyto příznaky se však mohou objevit také v důsledku benigních stavů, jako jsou infekce nebo cysty. 

Jaké jsou příčiny rakoviny prsu?

Buněčné dělení je regulováno několika faktory, které ovlivňují geny v buněčném jádru. Obvykle se buňky navzájem obměňují vyváženým způsobem; jedna buňka se dělí, zatímco jiná zaniká. Mohou se však objevit změny v genetickém materiálu buňky, což může vést k nekontrolovanému dělení buněk a vytvoření nádoru (bulky). Tyto genetické změny se nazývají mutace. Nádor je „neškodný“ neboli benigní, když nenarušuje okolní tkáň, když je podobný normální tkáni, a když roste pomalu. Opakem benigních nádorů jsou nebezpečné nádory známé jako maligní nádory. Tyto nádory rostou mnohem rychleji a mohou napadat okolní tkáň a šířit se do jiných částí těla. Rakovina zahrnuje pouze zhoubné (maligní) nádory.

Rakovina prsu se často tvoří v mlékovodech nebo v lalůčcích prsní žlázy, jež mléko produkují. Ve vzácnějších případech se tvoří v tukové tkáni nebo ve spojovací tkáni prsu.

Mutace, která může způsobit vývoj maligního nádoru prsu, může být zděděna po jednom z rodičů. K tomu však dochází velmi vzácně: pouze 5 až 10% případů rakoviny prsu je dědičných. Častější je tato mutace způsobena v důsledku stárnutí buněk.

Jak můžete snížit riziko rakoviny prsu?

Pro snížení rizika výskytu rakoviny prsu se doporučuje udržovat tělo zdravé a v dobré kondici. To zahrnuje vyváženou stravu, udržování zdravé tělesné váhy, pravidelné cvičení a vyhýbání se alkoholu a cigaretám. Tato doporučení nejsou zárukou, ale bývají spojovány s nižším rizikem vzniku rakoviny prsu.

Jak lze léčit rakovinu prsu?

Druh léčby závisí na konkrétním případu. Některé nádory jsou ošetřeny zářením, zatímco jiné mohou být odstraněny chirurgicky. Často se používá chemoterapie, ačkoliv ne všechny případy vyžadují chemoterapii. Mamogramy mohou být použity k odhalení počátečních stadií rakoviny prsu a prognóza je výrazně lepší, když je léčba zahájena v počáteční fázi a je zabráněno šíření nádoru do jiných částí těla.

Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil