Rakovina prostaty

Rakovina prostaty

Co je rakovina prostaty?

Rakovina prostaty je rakovinové onemocnění, které se může vyvinout v mužské prostatě. Prostata je žláza umístěna pod močovým měchýřem a skrze kterou prochází močová trubice a chámovod. Žláza má velikost ořechu. Mužská prostata produkuje tekutinu, která se uvolňuje spolu se spermiemi během ejakulace a pomáhá transportovat spermie do dělohy ženy.

Rakovina prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů, ale málokdy se vyskytuje před 50. rokem života. Počet případů rakoviny prostaty za rok se v posledních 70 letech zvyšuje, a zejména potom v posledních 20 letech. Tato tendence však pravděpodobně není známkou toho, že by onemocnělo více lidí, ale spíše proto, že výrazně pokročila diagnostika tohoto onemocnění. V roce 2014 byla rakovina prostaty nejčastějším typem rakoviny u mužů ve Velké Británii s více než 46 000 diagnostikovanými případy.

Jaké jsou příznaky rakoviny prostaty?

Pokud je v prostatě rakovina, prostata se často abnormálně zvětšuje. Obvykle roste ve vnějších částech žlázy, kde je dostatek místa. Z tohoto důvodu růst málokdy vede k významným změnám, a může tak uplynout i několik desetiletí, než se onemocnění odhalí. Mnozí muži trpí zvětšenou prostatou, aniž by byli postiženi rakovinou, protože prostatická žláza obvykle roste v průběhu celého života.

Růst je stimulován mužským pohlavním hormonem testosteronem. Produkce testosteronu u mužů neklesá s věkem, a proto prostata stále roste po celý život. To může způsobit potíže s močením v důsledku tlaku zvětšené prostaty na močovou trubici. Příznaky rakoviny prostaty jsou proto často podobné příznakům benigní zvětšené prostaty. Symptomy, s nimiž se setkávají mnozí muži s věkem, a které mohou být jak příznakem benigního zvětšení prostaty, tak i rakoviny prostaty jsou:

  • Časté nutkání k močení
  • Problém udržet moč
  • Slabý průtok moči 

Pokud se tyto příznaky projeví v krátkém období, zejména ve věku 40-50 let, může to znamenat rakovinové onemocnění. Zde se doporučuje, abyste se obrátili na svého praktického lékaře. Další příznaky, které jsou specifičtější pro rakovinu prostaty, jsou:

  • Krev v moči nebo spermatu
  • Cystitida (zánět močových cest)
  • Snížené množství spermií
  • Trvalá bolest
  • Problémy s močením
  • Erektilní dysfunkce

Jaké jsou příčiny rakoviny prostaty?

Rakovina je onemocnění, které se může vyvíjet ve všech tělesných orgánech. Onemocnění se vyvíjí v důsledku škodlivé změny genetického materiálu buňky (DNA). Tato změna způsobí, že se buňka nekontrolovatelně dělí, čímž se vytvoří v organismu nádor, který se skládá z abnormálních buněk s maligními schopnostmi.

Tyto schopnosti umožňují buňce časté dělení, napadání tkáně v okolí a šíření se do i do vzdálenějších orgánů. Dosud nebylo zjištěno, proč je rakovina prostaty tak častým onemocněním. Změny v buněčné DNA mohou nastat náhodou, ale mohou být také výsledkem vnějších vlivů. Vědci například zjistili souvislost mezi zvýšeným rizikem rozvoje rakoviny prostaty a faktory, jako je dieta, nadváha, noční práce a vystavení určitým chemikáliím jako je kadmium a arsen. Rovněž se předpokládá, že asi 10 % všech případů rakoviny je způsobeno dědičností.

Jaké jsou možnosti léčby rakoviny prostaty?

Ne všechny případy rakoviny prostaty vyžadují léčbu. Je to proto, že některé případy mohou být relativně benigní, protože jsou malé a pomalu rostoucí, tudíž nepředstavují zdravotní riziko. Léčba rakoviny prostaty zahrnuje riziko vedlejších účinků, které mohou být problematičtější než samotné onemocnění. V těchto případech budou pacientovi nabídnuta pravidelná vyšetření k pozorování vývoje onemocnění, aby se zajistilo, že se onemocnění náhle nerozvine do maligní formy, která již vyžaduje okamžitou léčbu. Léčba rakoviny prostaty se velmi liší u každého pacienta, ale nejčastěji zahrnuje léky, operaci nebo radiační terapii. Pokud se rakovina nerozšířila, je větší šance, že léčba ozařováním nebo chirurgickým zákrokem bude úspěšná.

Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil