Rakovina kůže

Rakovina kůže

Co je to rakovina kůže?

Rakovina kůže je nejčastějším typem rakoviny a počet zasažených osob stále stoupá. Stav je charakterizován nekontrolovatelným růstem kožních buněk, což vede k nádoru, který může být buď maligní, nebo benigní. Pouze zhoubné (maligní) nádory jsou označovány jako "rakovinové nádory". Existují tři typy rakoviny kůže: bazalion (bazální karcinom), spinaliom (spinocelulární, dlaždicový karcinom) a melanom. U přibližně 95% všech případů se jedná o bazální nebo spinocelulární karcinom u zbývajících 5% se jedná o melanom.

První dva typy rakoviny kůže jsou považovány za lépe léčitelné než melanom, pokud jsou diagnostikovány včas. Melanom je velmi závažný typ rakoviny, protože může být snadno rozšířen do jiných částí těla přes krevní nebo lymfatické cévy, čímž vzniknou metastázy. Při metastázích se rakovinné buňky oddělují od primárního nádoru a tvoří nový nádor v jiných orgánech nebo tkáních těla. Melanomy způsobují 75% všech úmrtí souvisejících s rakovinou kůže.

 

Jaké jsou příznaky rakoviny kůže?

Rakovina kůže by neměla být zanedbávána, a proto je důležité znát příznaky.

  • Bazální karcinomy (bazaliony) často vypadají jako malé, červené a šupinovité hrbolky. Hrbolky mohou být i bolestivé a nelze je léčit. Tento typ rakoviny se často vyskytuje v oblasti krku, tváře, uší nebo na hrudi. Bazální karcinomy jsou často zaměňovány s ekzémem nebo psoriázou, protože se mohou na kůži projevit jako červené nebo hnědé skvrny. Tento typ rakoviny se zřídkakdy šíří do jiných částí těla.
  • Spinocelulární karcinomy se mohou objevit jako pevné, červené nebo bílé bulky nebo jako šupinaté červené léze, které mohou strupovatět nebo krvácet. Jak karcinomy bazálních, tak spinocelulárních buněk se nejčastěji vyskytují v oblastech často vystavovaných slunci, ale mohou se objevit po celém těle. Karcinomy spinocelulárních buněk se mohou rozšířit do lymfatických uzlin nebo jiných částí těla.
  • Melanomy se obvykle vyskytují jako pigmentované skvrny nebo hrbolky, ale mohou být také bílé nebo červené. Melanom někdy vypadá jako obyčejná pigmentová skvrna, ale obvykle s nepravidelnějším tvarem. Zde je důležité znát 5 příznaků melanomu neboli "ABDCE" – Asymetrie (asymmetry) , Hranice (border), Barvu (colour), Průměr (diameter), Vývoj (elevation).

 

Jaké jsou příčiny rakoviny kůže?

Nejčastější příčinou rakoviny kůže je nadměrná expozice ultrafialovému záření. I UV záření ze solária zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. Vystavování ultrafialovému záření v zimě je stejně škodlivé jako v létě.

To proto, že UV-A záření ze slunce je přítomno v denním světle po celý rok - bez ohledu na období. Množství slunečního záření zvyšuje riziko vzniku bazální nebo dlaždicové rakoviny kůže. Navíc časté slunění, zejména před dovršením 18-ti let, může zvýšit riziko vzniku melanomů. Z tohoto důvodu se rakovina kůže často vyskytuje na místech, která nejsou pokryta oblečením a jsou tak často vystaveny silným slunečním paprskům.

Jiné méně časté příčiny rakoviny kůže zahrnují opakované vystavení rentgenovým paprskům nebo určitým silným chemikáliím.

Přestože se rakovina kůže může objevit u každého, riziko je vyšší u lidí, kteří se snadno na slunci spálí, tj. lidé s bledou kůží, pihami, modrýma nebo zelenýma očima a blond nebo rezavými vlasy. Lidé s tmavšími tóny pleti mohou také trpět všemi typy rakoviny kůže, ale riziko vzniku rakoviny kůže je u nich výrazně menší. Riziko je navíc vyšší, pokud máte v rodině případ rakoviny kůže, nebo pokud často pracujete venku nebo žijete na slunném místě.

 

Co mohu udělat, abych zabránil rakovině kůže?

I když je kůže schopná se do jisté míry sama opravit, je bohužel nemožné úplně zvrátit poškození způsobené sluncem. Nikdy však není příliš pozdě začít používat opalovací krémy obsahující ochranu před slunečním zářením, abyste zamezili dalšímu poškození. S věkem stárne i Vaše kůže. Se stárnutím kůže se například méně potíte a hojení kůže trvá déle. Tyto změny však můžete oddálit tím, že se budete vyhýbat slunečnímu svitu.

Abyste zabránili rakovině kůže, doporučuje se aplikovat ochranný faktor SPF 30 nebo vyšší (na ochranu před paprsky UV-B) a oxid zinečnatý (k ochraně proti UV-A). Měli byste aplikovat opalovací krém asi 20 minut předtím, než půjdete ven na slunce a znovu každé dvě hodiny. Opalovací krém používejte ještě častěji, pokud se nadměrně potíte nebo plavete. Navíc se doporučuje nosit oblečení, kosmetiku a kontaktní čočky, které nabízejí ochranu proti UV záření. Také je vždy dobré nosit sluneční brýle s ochranou proti UV záření a klobouk s širokým okrajem, který chrání obličej a krk. Doporučuje se zůstat ve stínu v době od 12 do 22 hodin. Důležité je také časté důkladné přezkoumání pokožky, zejména zda nedošlo ke změnám vzhledu starých a nových pigmentových skvrn. Pamatujte si ABCDE!

 

Jak se léčí rakovina kůže?

Léčba závisí na typu rakoviny kůže a na oblasti těla, kde je umístěna. Malé benigní nádory mohou být často léčeny jednoduchou operací. Pokud je však nádor velký nebo maligní s metastázami, používá se často kombinace radioterapie a chirurgické operace. Pokud existuje podezření, že se rakovina rozšířila, je nutné odstranit i okolní lymfatické uzliny.

Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil