Psoriáza

Psoriáza

Co je to psoriáza?

Psoriáza (lupénka) je autoimunitní kožní onemocnění, které se v důsledku zánětlivé reakce projevuje jako červené šupinaté skvrny na kůži. Skvrny se mohou vyskytovat po celém těle, ale některé oblasti mohou být postiženy více než jiné. Vzhled skvrn se může lišit. Nemoc se obvykle rozvíjí u lidí ve věku 15-30 let a odhaduje se, že postihuje přibližně 2 % britské populace. Lupénka je spojena s dalšími závažnými stavy, jako je cukrovka, artritida, srdeční onemocnění a deprese.

 

Jaké jsou příznaky?

Psoriáza způsobuje oteklé červené skvrny na kůži (plaky), které mohou být pokryty bílou šupinatou vrstvou mrtvých kožních buněk. U asi 50% pacientů jsou tyto ekzémové skvrny svědivé. Takzvané „plaky“ mohou být i bolestivé a mohou občas prasknout a začít krvácet. Nejvíce postižené oblasti kůže jsou ty, které bývají často napnuté, jako jsou lokty, kolena a kostrč. Může se však vyskytovat po celém těle. V některých případech se nemoc rozšíří a pokryje většinu povrchu kůže.

Intenzita psoriázy se mění, což znamená, že některá období mohou být bez jakýchkoliv příznaků, zatímco jiná období se vyznačují rozsáhlými vyrážkami. Onemocnění je chronické, a proto jsou pacienti i po dlouhých obdobích bez symptomů stále náchylní k novým ohniskům.

 

Co psoriázu způsobuje?

Stále není zcela jasné, co je příčinou rozvoje psoriázy. Vědci však zjistili, že vývoj onemocnění ovlivňuje imunitní systém jedince a jeho lidský genom. Kožní buňky pacientů rostou abnormálně rychlým tempem, což má za následek charakteristické léze se suchou a šupinatou kůží. Navzdory podezření, že se jedná o dědičné onemocnění, spouštěcí faktory tohoto zvýšení buněčného dělení zahrnují: stres, infekce, alkohol, některé lékařské přípravky a kožní léze.

Psoriáza se vyskytuje stejně často u obou pohlaví, a přestože se většinou rozvíjí u lidí ve věku 15-35 let, může někdy rozvinout již v dětství – před 10. rokem se lupénka objeví v 10-15 % případů. I když mohou léze psoriázy vypadat vážně, nejsou ani nakažlivé, ani infekční.

 

Jaké jsou možnosti léčby?

Léčba psoriázy se liší u každého jedince, protože se liší i tloušťka kůže v postižených oblastech a obsah buněk ve vztahu k lézím. Jak již bylo zmíněno, psoriáza se může vyskytovat po celém těle - dokonce i na víčkách, rtech, rukou a podobně.

Kromě polohy lézí ovlivňuje vybranou léčbu i složitost onemocnění. Psoriáza je rozdělena na mírnou, středně těžkou a těžkou. Stupeň závažnosti je určen na základě toho, jak velká část těla pacienta je tímto onemocněním ovlivněna. Závažnost je také stanovena na základě toho, do jaké míry je ovlivněn stav pacienta. Například psoriáza na dlaních a/nebo nohou může mít velký vliv na zdraví pacienta, a to i v případě, že pokrývá 1-2 % povrchu těla.

Fototerapie nebo lokální léčba pomocí mastí a krémů se často používá v případech, kdy je onemocnění omezeno na určitou oblast na těle. Pokud je lupénka široce rozšířena nebo je-li ovlivněn celkový stav pacienta, lze použít perorální nebo injekční léky. Při léčbě symptomů je velice účinný i dehet, takže se někteří pacienti potírají dehtem, nebo používají dehtový šampón. Někteří pacienti mohou navíc zaznamenat zmírnění příznaků při koupeli ve slané vodě nebo při opalování. 

 

Rozvoj psoriatické artritidy

Přibližně 11 % pacientů s diagnózou psoriázy je také diagnostikována psoriatická artritida a odhaduje se, že u 30 % pacientů s psoriázou se nakonec rozvine i psoriatická artritida.

Psoriatická artritida způsobuje otoky a ztuhlost v kloubech a kolem nich a může také způsobovat změnu vzhledu nehtů, stejně jako celkový pocit únavy. Často může být nediagnostikována po delší dobu, zejména pokud je nemoc v mírnější formě. To je velmi nepříjemné, protože včasná léčba psoriatické artritidy je velmi důležitá při prevenci trvalého poškození kloubů způsobeného onemocněním.

Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil