Hypertenze

Hypertenze

Co je to hypertenze?

Hypertenze je lékařský termín pro vysoký krevní tlak. K tomuto stavu dochází, když je krevní tlak uvnitř tepen zvýšen do škodlivého stupně. Hypertenze se někdy vyvíjí postupně během měsíců nebo dokonce let. Při tomto pomalém vývoji pravděpodobně nebudete pociťovat žádné příznaky vysokého krevního tlaku. Hypertenze však může vést k řadě závažných onemocnění, a proto je důležité, aby byla včas diagnostikována. Doporučuje se pravidelně měřit krevní tlak.

Příznaky hypertenze

Pokud je krevní tlak jen mírně zvýšený, nemusíte pociťovat žádné příznaky. Nicméně, krevní tlak se s největší pravděpodobností po čase zvýší na velmi vysokou a škodlivou úroveň, a poté již příznaky zpozorujete. Tyto příznaky jsou snadno zaměnitelné s jinými zdravotními problémy, a proto je hypertenze jako příčina často přehlížena.

Mezi příznaky patří:

  • Bolesti hlavy
  • Závrať
  • Dušnost
  • Zčervenání
  • Krvácení z nosu
  • Krev v moči
  • Bolest na hrudi
  • Problémy s viděním

Jaké jsou příčiny hypertenze?

Pokud není zřejmá příčina, je stav označován jako esenciální hypertenze. Hypertenzi často způsobuje souhrn několika faktorů. Mezi tyto faktory patří:

  • Rodinná anamnéza hypertenze. Některé geny Vás činí náchylnějšími na vysoký krevní tlak.
  • Selhání orgánů, např. selhání ledvin nebo srdce
  • Nezdravý životní styl; obezita, kouření a nadměrná konzumace alkoholu jsou často spojeny s hypertenzí
  • Vedlejší účinky některých typů léků

Měření krevního tlaku

Když měříte krevní tlak pomocí tlakoměru, hodnota se zobrazí jako dvě čísla. To vyšší z nich je systolický tlak, který představuje sílu v tepnách, když srdce bije (stahuje) a pumpuje krev do těla. Druhé číslo je diastolický tlak, který představuje sílu v tepnách, když srdce spočívá mezi údery.

Zdravý krevní tlak je kolem 120/80 mmHg. Pokud se tlak pohybuje mezi touto zdravou úrovní a 139/90 mmHg jedná se o tzv. prehypertenzi.

Při měření krevního tlaku je důležité být ve vzpřímené poloze a nemít překřížené nohy. Před zapnutím tlakoměru byste měli asi 5 minut vsedě odpočívat. Místnost, ve které se nacházíte, by měla být vyhřívaná a před měřením krevního tlaku byste se měli vyhnout pití kávy a kouření. 30 minut před měřením byste se měli rovněž vyhnout cvičení a větším jídlům. Navíc by měla být manžeta tlakoměru nastavena tak, aby seděla na Vaší paži, a přístroj musí být pravidelně kalibrován. Měřte krevní tlak třikrát po sobě; průměr těchto hodnot pak představuje Váš aktuální krevní tlak.

Jak se léčí hypertenze?

Váš lékař určí léčbu v závislosti na základní příčině hypertenze. Často navrhne změny životního stylu, například zhubnout, pravidelně cvičit, jíst zdravou stravu, přestat kouřit a pít alkohol a zlepšit zvládání stresu. Pokud tyto iniciativy nedokáží snížit krevní tlak, mohou pomoci některé typy léků. Léčba se může sestávat z beta-blokátorů, diuretik nebo ACE inhibitorů. Pokud je hypertenze výsledkem nežádoucích účinků léku, nahradí jej lékař odpovídajícím přípravkem bez tohoto vedlejšího účinku.

Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil