Ekzém

Ekzém

Co je to ekzém?

Ekzém není specifické onemocnění, ale spíše soubor kožních reakcí, které jsou spojeny s řadou onemocnění. Tato reakce zahrnuje tvorbu malých puchýřků obsahujících čirou tekutinu na červené a oteklé oblasti kůže. Kůže je v této oblasti často podrážděná a svědí.

 

Některé z onemocnění, která zahrnují ekzémy, jsou:

  • Atopická dermatitida/ekzém: onemocnění, které může být způsobeno dědičností od rodičů. Tento typ ekzému se často objevuje v raném věku a vyrážka se nejčastěji nachází na tvářích, krku, kolenou a loktech.
  • Alergická kontaktní dermatitida: Ekzém se na kůži může objevit v důsledku vystavení alergenům, které pacient netoleruje.
  • Dráždivá kontaktní dermatitida: Při opakované expozici dráždivým látkám, jako je například mýdlová voda, může dojít k tak velkému podráždění kůže, až se objeví ekzém.
  • Seboroická dermatitida: Kožní reakce na přirozeně se vyskytující houby na kůži, což má za následek žluto-bílou vločkovitou kůži v blízkosti mazových žláz, tj. zejména na obličeji, pokožce hlavy, zádech, v kožních záhybech a na hrudníku.
  • Stasis dermatitida: Nazývaná též gravitační dermatitida, gravitační ekzém, hypostatický ekzém, varikózní ekzém či dermatitida ze stázy. Tento druh ekzému se může objevit na nohou oteklých v důsledku špatného oběhu.

 

Jaké jsou příznaky ekzému?

  • Nárůst červených oblastí na kůži, které mohou svědět
  • Malé puchýře
  • Ulcerace (zvředovatění)
  • Pokud je ekzém chronický, kůže se stává suchou, šupinatou a ztvrdlou. Mohou se objevit také trhliny.

 

Jaké jsou příčiny ekzému?

Existuje několik typů ekzémů v závislosti na tom, co vyvolalo kožní reakci.

Alergická kontaktní dermatitida je tedy vyvolána látkou (alergenem), na kterou jste alergičtí, jako jsou kovy nebo parfémy. Dráždivá kontaktní dermatitida je vyvolána dráždivými nebo toxickými látkami, jako je mýdlová voda nebo potraviny. Sebororeický ekzém je vyvolán konkrétní houbou zvanou Pityrosporum Ovale, zatímco atopický ekzém je často spojován s genetickým defektem, který může být zděděn od rodiče, který také má nebo měl atopický ekzém.

 

Jaké jsou možnosti léčby ekzému?

Léčba ekzémů závisí na tom, jakým typem ekzému trpíte. Pokud jste pozitivní na alergickou dermatitidu, budete upozorněni, abyste se vyhnuli kontaktu s alergenem.

Ekzém lze léčit potíráním krémy obsahujícími kortikosteroidy. Tyto krémy jsou k dispozici v různých koncentracích, protože obličej, podpaží a intimní oblast musí být ošetřeny citlivějšími přípravky než zbytek těla. Krém se aplikuje jednou denně po dobu až 3 týdnů, ale pokud trpíte chronickým ekzémem, léčba může trvat déle.

Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil