Diabetes 2. typu

Diabetes 2. typu

Co je to diabetes 2. typu?

Diabetes mellitus 2. typu je onemocnění známé také jako cukrovka 2. typu. Onemocnění je charakterizováno trvale vysokými hladinami cukru v krvi. Vysoká hladina cukru v krvi je způsobena nedostatkem hormonu nazývaného inzulin. Inzulin je hormon, který pomáhá buňkám těla absorbovat cukr z krve, díky čemuž zůstává hladina cukru v krvi stabilní po celý den. Vedle nedostatku inzulinu je onemocnění charakterizováno také sníženým účinkem inzulinu na svalové a tukové tkáně. Tento stav se nazývá inzulinová rezistence. Na rozdíl od diabetu 1. typu, který je často diagnostikován během dětství, se diabetes typu 2 často rozvíjí po dosažení 40 let a průměrný věk v době diagnostiky je 55. Diabetes 2. typu představuje zhruba 90% všech celosvětových případů diabetu. Počet diabetiků 2. typu v posledních letech vzrostl a každoročně je nově diagnostikováno přibližně 7 milionů lidí.

Jaké jsou příznaky diabetu 2. typu?

Diabetes 2. typu nemusí v rané fázi vykazovat žádné symptomy. Příznaky bývají často velice nejasné a zahrnují například:

  • Únava
  • Ztráta energie, člověk se necítí ve své kůži

Později, kdy dále klesá množství inzulinu, je možno pozorovat tyto příznaky:

  • Žízeň
  • Abnormální močení
  • Hubnutí
  • Genitální svědění nebo kvasinkové infekce
  • Ztráta vědomí (vzácně)
  • Rozmazané vidění
  • Senzorické poruchy

Jaké jsou příčiny diabetu 2. typu?

Diabetes 2. typu vzniká v důsledku inzulínové rezistence i nedostatku inzulinu. Často je vývoj onemocnění přímým důsledkem životního stylu a dědičnosti. Nadváha, nedostatek pohybu a nezdravá strava přispívají k rozvoji tohoto onemocnění, neboť ovlivňují množství produkovaného inzulínu a jeho vliv na buňky těla.

Dědičnost hraje ve srovnání s diabetem 1. typu malou roli, ale pokud mají oba rodiče diagnostikován diabetes 2. typu, riziko vzniku nemoci se zvýší o 80%. Nejdůležitějším faktorem je však životní styl, protože tento faktor určuje, zda se genetické predispozice onemocnění projeví nebo ne.

Jak diagnostikuje diabetes typu 2?

Pokud má lékař podezření na diabetes, vyšetří jednak krevní tlak a srdce, stejně jako vzhled a cit v nohou. Pro přesnou diagnostiku diabetu se používá měření krevního cukru. V období půstu, například mezi obědem a večeří, je ideální hladina cukru v krvi nižší než 7 mmol/l. Pokud jsou hladiny vyšší ve dvou odlišných dnech, je diagnostikován diabetes. Dalším způsobem diagnostiky je dlouhodobé měření hladiny cukru v krvi pomocí hodnoty HbA1c. Tato hodnota sleduje hladinu cukru v krvi za poslední dva měsíce. Tato hodnota by měla být v ideálním případě nižší než 52 mmol/l pro osoby mladší 80 let a nižší než 75 mmol/l pro osoby starší než 80 let.

Aby se zabránilo komplikacím, jako je poškození ledvin, nervů, očí, srdce, mozku a krevních cév, hladina cukru v krvi musí být pečlivě sledována a regulována. Doporučuje se, aby regulace krevního cukru byla prováděna pacientem. Pokyny týkající se ideální hladiny cukru v krvi závisí na věku pacienta.

Jaké jsou možnosti léčby diabetu 2. typu?

Pro regulaci hladiny cukru v krvi existuje několik možností. Kombinace diety a snížení hmotnosti se prokázala účinnou v léčbě diabetu 2. typu. Strava by měla obsahovat celozrnné výrobky, nenasycené tuky a spoustu zeleniny. Kromě toho se doporučuje snížit celkový příjem kalorií pro snížení hmotnosti. Velmi prospěšné je i každodenní cvičením, protože fyzická aktivita pomáhá snížit hladinu cukru v krvi. Doporučuje se také přestat kouřit.

K léčbě diabetu 2. typu je k dispozici několik léčebných procedur, ale většina léčebných plánů zahrnuje denní podávání inzulinových injekcí. Většina případů diabetu 2. typu je však léčitelná zdravou pestrou stravou, ztrátou hmotnosti a každodenním cvičením.

Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil