Diabetes 1. typu

Diabetes 1. typu

Co je to diabetes 1. typu?

Diabetes mellitus (neboli cukrovka) 1. typu je stav charakterizovaný dlouhodobými vysokými hladinami cukru v krvi. Vysoká koncentrace cukru v krvi je způsobena nedostatkem hormonu zvaného inzulin. Inzulin je hormon, který snižuje hladinu cukru v krvi a pomáhá buňkám těla absorbovat cukr z krevního oběhu. U většiny lidí se cukrovka 1. typu objeví před dosažením 40 let. Diabetes je dnes častým onemocněním a může vést k závažným komplikacím, jako jsou kardiovaskulární nemoci, pokud není krevní cukr dostatečně kontrolován.

Jaké jsou příznaky diabetu 1. typu?

U diabetiků 1. typu se často více příznaků již při počáteční fázi nemoci. Patří k nim:

  • Silná žízeň
  • Časté močení
  • Ztráta váhy
  • Rozmazané vidění
  • Senzorické poruchy
  • Únava
  • Pocit sytosti
  • Ztráta vědomí (vzácně)

Pokud je hladina cukru v krvi velmi vysoká, může se u osoby vyvinout stav nazvaný ketoacidóza. Ketoacidózou se projevuje hyperventilací a dechem páchnoucím po acetonu. PH krve se stává kyselejším, a pokud není tento stav rychle léčen, může vést až ke ztrátě vědomí a dokonce ke kómatu.

Je důležité zabránit vzniku ketoacidózy a dlouhodobé vysoké hladině cukru v krvi, aby se předešlo komplikacím.

Jaké jsou příčiny diabetu 1. typu?

Jedním z nejdůležitějších zdrojů energie pro tělo je cukr. Aby mohlo tělo energii z cukru využívat, musí být dopraven do buněk. Tuto přepravu cukru do buněk zajišťuje hormon inzulin. U člověka s diabetem 1. typu je ve slinivce nedostatek buněk produkujících inzulin. Důvod pro tento nedostatek buněk produkujících inzulin je často autoimunitní - imunitní systém těla napadá tyto buňky, které tak ztrácí schopnost produkovat inzulin.

Základní příčinou diabetu 1. typu může být dědičnost. Přítomnost určitých bílkovin na povrchu buněk může také zvýšit riziko vzniku diabetu 1. typu z 0,5% u normální populace, na 6 až 12% u geneticky predisponované populace. Pokud oba rodiče mají diabetes 1. typu, existuje o 20% větší riziko vzniku této nemoci u dítěte. Další příčinou může být gastrointestinální infekce během těhotenství.

Jak se diagnostikuje diabetes 1. typu?

Diabetes 1. typu je diagnostikován na základě vzorku krve. Člověk trpí cukrovkou 1. typu pokud jsou hladiny krevního cukru v normálních podmínkách vyšší než 12 mmol/l a vyšší než 7 mmol/l po hladovění. Měřením hodnoty HbA1c je možné sledovat vývoj hladin krevního cukru za poslední dva měsíce. Obvykle je tato hodnota nižší než 48 mmol/l.

Jaké jsou možnosti léčby diabetu 1. typu?

Diabetes 1. typu se často léčí injekčním podáváním inzulinu a vhodnou úpravou stravy. Doporučuje se, aby diabetici přestali kouřit a začali pravidelně cvičit.

Existují dva typy inzulinu. Dlouhodobě působící inzulin, který pokrývá základní množství potřebné po dobu 24 hodin a krátkodobě působící inzulinu, který se užívá s jídlem. Dávka se upravuje v závislosti na obsaženém množství uhlohydrátů.

Vzhledem k tomu, že diabetes 1. typu je onemocnění způsobené autoimunitním napadáním buněk ve slinivce břišní, nelze tomuto onemocnění zabránit. V případě diabetu 1. typu se doporučuje dodržovat plán léčby a pravidelně navštěvovat svého lékaře, aby se zabránilo vzniku komplikací.

Aby se předešlo komplikacím, jako je poškození nervů, ledvin, očí, srdce, mozku a cév, je důležité pečlivě kontrolovat a regulovat hladinu cukru v krvi. Pokyny týkající se ideální hladiny cukru v krvi závisí na věku pacienta.

Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil