Demence

Demence

Co je to demence?

Demence je obecný termín pro pokles mentální schopnosti natolik závažný, že narušuje každodenní život. Jedním z příkladů tohoto poklesu duševních schopností je ztráta paměti.

Demence není specifickou chorobou, ale termín používaný k popisu různých příznaků spojených s poklesem mentální schopnosti, např. paměti. Nejběžnějším typem demence je Alzheimerova choroba, která zahrnuje 60-80 % všech případů demence. Druhým nejčastějším typem demence je vaskulární demence, která se často vyskytuje po mrtvici.

 

Jaké jsou příznaky demence?

Příznaky demence jsou rozsáhlé a u každého postiženého se značně liší. Abychom mohli mluvit o demenci, musí být značně narušeny alespoň dvě z následujících základních funkcí:

  • Paměť
  • Komunikace a jazyk
  • Schopnost soustředit se a věnovat pozornost
  • Uvažování a úsudek
  • Vizuální vnímání

Mnoho pacientů s demencí má problémy s krátkodobou pamětí, a tak činnosti jako je placení účtů, plánování a příprava jídel, zapamatování si schůzek a cestování mimo nejbližší okolí jsou pro ně velmi obtížné.

Několik druhů demence je progresivních, což znamená, že příznaky začínají pomalu a postupně se zhoršují, dokud nejsou mentální schopnosti vážně postiženy.

 

Jaké jsou příčiny demence?

Demence je způsobena poškozením mozkových buněk. Toto poškození ovlivňuje schopnost mozkových buněk vzájemně komunikovat, což ovlivňuje paměť, chování a pocity člověka.

Mozek se skládá z několika oblastí, z nichž každá odpovídá za různé funkce, např. paměť nebo pohyb. Když jsou buňky v určité oblasti mozku poškozeny, tato oblast již nemůže svou funkci normálně plnit.

Různé typy demence jsou proto spojeny s určitými typy poškození mozkových buněk v určitých částech mozku. Při Alzheimerově chorobě ovlivňují schopnost buněk komunikovat a správně fungovat vysoké hladiny bílkoviny na povrchu a uvnitř mozkových buněk. U lidí trpících touto chorobou je často postižena část mozku zodpovědná za paměť a učení tzv. Hipokampus. Proto je ztráta paměti často jedním z prvních příznaků tohoto onemocnění.

 

Rizikové faktory a prevence demence

Některé z rizikových faktorů pro demenci, jako je věk a dědičnost, nelze změnit. Vědci se však snaží odhalit dopad dalších rizikových faktorů na zdraví mozku a prevenci demence. Nejzkoumanější oblasti snižování a prevence rizika demence zahrnují kardiovaskulární faktory, fyzickou kondici a dietu.

Kardiovaskulární rizikové faktory: Mozek získává kyslík a krev z jedné z nejbohatších sítí cév v těle. Cokoliv, co poškozuje krevní cévy kdekoli ve vašem těle, může poškodit krevní cévy v mozku, čímž zbaví mozkové buňky výživy a kyslíku. Změny krevních cév v mozku jsou spojeny s vaskulární demencí a tyto změny se často vyskytují spolu se změnami způsobenými jinými typy demence, včetně Alzheimerovy choroby. Tyto změny mohou zapříčinit rychlejší pokles duševních schopností jedince. Snížením rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění, jako je kouření, vysoký cholesterol a nadváha, snížíme i riziko vaskulární demence.

Fyzické cvičení: Pravidelné fyzické cvičení může snížit riziko některých typů demence. Výzkum naznačuje, že cvičení může přímo prospívat mozkovým buňkám zvýšením průtoku krve a kyslíku do mozku.

Dieta: To, co jíte, může mít největší vliv na zdraví mozku díky vlivu na zdraví srdce. Současné výzkumy naznačují, že výživa prospěšná pro srdce (jako např. středomořská strava) může také pomoci chránit mozek. Středomořská strava obsahuje poměrně málo červeného masa a klade důraz na celozrnné výrobky, ovoce a zeleninu, ryby a měkkýše, ořechy, olivový olej a jiné zdravé tuky.

 

Jaká je léčba demence?

V současnosti neexistuje žádná léčba demence. Určité léky mohou dočasně zpomalit průběh onemocnění. Některé léky však mohou mít vedlejší účinky, které jsou podobné některým příznakům demence. V takovém případě váš lékař přehodnotí vaši léčbu a najde jiné léky bez těchto nežádoucích účinků.

Dnes již existují léky, které snižují příznaky demence. Čtyři z nejčastějších léků proti demenci zahrnují donepezil, rivastigmin, galantimin a memantin. První tři redukují příznaky u 50 procent pacientů s mírnou až středně těžkou demencí. Memantin má jiný účinek a obvykle se používá u závažnějších příznaků Alzheimerovy choroby. U většiny pacientů se symptomy znovu objeví po 1-3 letech léčby. Některé psychologické příznaky, jako je deprese, úzkost a halucinace, mohou vyžadovat doplňkovou léčbu jinými léky.

Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil