Co je to rakovina děložního čípku?

Co je to rakovina děložního čípku?

Jaké jsou příznaky?

Děložní hrdlo (čípek, cervix) je nejspodnější část dělohy nasedající na pochvu. Rakovina děložního čípku je způsobena nekontrolovaným růstem abnormálních buněk v hlenové membráně. Důvodem této abnormality jsou změny v DNA v buněčném jádru (genetický materiál). Díky tomu dojde ke změně vzhledu a struktury růstu, což může mít za následek rozvoj rakoviny. Nemoc může být rozdělena do čtyř fází v závislosti na tom, jak se rakovina rozšířila. Nejčastěji je detekována při preventivní gynekologické prohlídce, která je nabízena ženám ve Velké Británii ve věku 25-49 let každé tři roky (V ČR jednou ročně).

Příznaky rakoviny děložního čípku zahrnují:

  • Krvácení při pohlavním styku nebo fyzické aktivitě, ale později může být neustálé
  • Bolesti břicha
  • Stažení nebo uzavření močových cest, které omezuje močení a způsobuje bolest v bocích.
  • Je důležité zdůraznit, že tyto příznaky mohou znamenat i jiné věci než rakovinu, ale pokud se u Vás objeví některý z nich, doporučujeme poradit se s lékařem.

 

Jaké jsou příčiny?

Rakovina děložního čípku je způsobena virovou infekcí nazvanou „Lidský papilomavirus“ (HPV). Existuje mnoho typů tohoto onemocnění, ale jen několik z nich je schopno infikovat člověka a způsobit změny buněk. Virus je pohlavně přenosný. Buněčné změny jsou často reverzibilní, což znamená, že po čase zmizí a tkáň zůstane normální. Některé změny jsou však trvalé a mohou způsobit rozvoj rakoviny děložního čípku (hrdla). Riziko rakoviny děložního čípku se zvyšuje s počtem sexuálních partnerů, protože se tak zvyšuje riziko intimního kontaktu s infikovanou osobou. Kromě toho, riziko také zvyšuje kouření.

 

Jaké jsou možnosti léčby?

Léčba závisí na stupni karcinomu děložního hrdla. Pokud se jedná o předchůdce rakoviny, mohou být mírně změněné buňky odstraněny tzv. „konizací“. V případě rakoviny se průběh léčby bude v každé situaci lišit. Léčba může zahrnovat operaci k odstranění dělohy a přilehlých lymfatických uzlin, stejně jako radiační terapii a chemoterapii. Čím dříve je nemoc detekována a zahájena léčba, tím lepší jsou dlouhodobé vyhlídky. Rakovina děložního čípku je smrtelná choroba a symptomy by proto měly být brány vážně. Čím pokročilejší je fáze, tím větší je i úmrtnost.

Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil