Co je to rakovina děložního čípku?

Co je to rakovina děložního čípku?

Děložní hrdlo (čípek, cervix) je nejspodnější část dělohy nasedající na pochvu. Rakovina děložního čípku je způsobena nekontrolovaným růstem abnormálních buněk v hlenové membráně. Důvodem této abnormality jsou změny v DNA v buněčném jádru (genetický materiál). Díky tomu dojde ke změně vzhledu a struktury růstu, což může mít za následek rozvoj rakoviny. Nemoc může být rozdělena do čtyř fází v závislosti na tom, jak se rakovina rozšířila. Nejčastěji je detekována při preventivní gynekologické prohlídce, která je nabízena ženám ve Velké Británii ve věku 25-49 let každé tři roky (V ČR jednou ročně).

Jaké jsou příznaky?

Příznaky rakoviny děložního čípku zahrnují:

  • Krvácení při pohlavním styku nebo fyzické aktivitě, ale později může být neustálé
  • Bolesti břicha
  • Stažení nebo uzavření močových cest, které omezuje močení a způsobuje bolest v bocích.
  • Je důležité zdůraznit, že tyto příznaky mohou znamenat i jiné věci než rakovinu, ale pokud se u Vás objeví některý z nich, doporučujeme poradit se s lékařem.

Jaké jsou příčiny?

Rakovina děložního čípku je způsobena virovou infekcí nazvanou „Lidský papilomavirus“ (HPV). Existuje mnoho typů tohoto onemocnění, ale jen několik z nich je schopno infikovat člověka a způsobit změny buněk. Virus je pohlavně přenosný. Buněčné změny jsou často reverzibilní, což znamená, že po čase zmizí a tkáň zůstane normální. Některé změny jsou však trvalé a mohou způsobit rozvoj rakoviny děložního čípku (hrdla). Riziko rakoviny děložního čípku se zvyšuje s počtem sexuálních partnerů, protože se tak zvyšuje riziko intimního kontaktu s infikovanou osobou. Kromě toho, riziko také zvyšuje kouření.

Jaké jsou možnosti léčby?

Léčba závisí na stupni karcinomu děložního hrdla. Pokud se jedná o předchůdce rakoviny, mohou být mírně změněné buňky odstraněny tzv. „konizací“. V případě rakoviny se průběh léčby bude v každé situaci lišit. Léčba může zahrnovat operaci k odstranění dělohy a přilehlých lymfatických uzlin, stejně jako radiační terapii a chemoterapii. Čím dříve je nemoc detekována a zahájena léčba, tím lepší jsou dlouhodobé vyhlídky. Rakovina děložního čípku je smrtelná choroba a symptomy by proto měly být brány vážně. Čím pokročilejší je fáze, tím větší je i úmrtnost.

Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 30.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil