Artritida

Artritida

Pociťujete někdy bolesti svalů a kloubů a obáváte se, že to může být kvůli nemoci? Pak pokračujte ve čtení. V tomto článku najdete informace o artritidě, nejběžnějších typech artritidy, jejich příznacích a jak je od sebe odlišit.

Co je artritida?

Artritida je obecný termín zahrnující onemocnění muskuloskeletálního systému a revmatologická onemocnění. Existuje více než 200 různých druhů artritidy, z nichž každá má svou vlastní příčinu a příznaky. Všechny typy však ovlivňují kosti, svaly, vazy a klouby, a tím snižují funkčnost těla. Kromě toho různé typy artritidy často zahrnují příznaky, jako jsou bolest, únava a ztuhlost kloubů. Příznaky se však liší v závislosti na specifickém typu artritidy a také od člověka k člověku. Dva nejběžnější typy artritidy jsou revmatoidní artritida (RA) a osteoartritida (OA).

Jaké jsou příznaky a příčiny artritidy?

Riziko mnoha typů artritidy, včetně OA a RA, se zvyšuje s věkem. Obezita, fyzická nečinnost, genetické dispozice a předchozí svalová a kosterní poškození jsou faktory, které zvyšují riziko vzniku OA. OA je chronické degenerativní onemocnění, které způsobuje pomalý rozpad chrupavky pokrývající konec kosti. OA typicky postihuje kolena, kyčle a dolní část zad, protože tyto oblasti jsou často pod napětím. Zatímco někteří lidé žijí s artritidou bez jakýchkoli příznaků, jiní pociťují intenzivní bolesti, ztuhlost a křupání kloubů při pohybu. Léčba OA neexistuje, ale symptomy, jako je bolest a zánět, lze zvládnout léky, cvičením a zdravou výživou.

RA je další typ artritidy, která rovněž způsobuje sníženou funkci těla, protože klouby jsou zanícené. Všechny klouby mohou být ovlivněny RA, ale obvykle jsou postiženy malé klouby jako zápěstí a některé klouby rukou a nohou. Zánět kloubu způsobuje otoky, zarudnutí, bolestivost, tuhost a pocit tepla, zejména po ránu. Zánět kloubu může v důsledku způsobit deformitu kloubů a ztrátu funkce kloubu.

Zánětlivá onemocnění těla často vedou k symptomům, jako je únava, horečka a ztráta hmotnosti. Příčina RA zůstává nejasná, ovšem je známo, že rodinná anamnéza a životní styl, zejména kouření, hrají významnou roli. V současné době na RA neexistuje lék, ale bolesti a záněty lze léčit různými léky, které také zpomalují aktivitu tohoto onemocnění.

Pokud delší dobu pociťujete bolesti nebo ztuhlost v kloubech nebo pokud máte pocit, že klesá rozsah pohybu kloubů, je důležité poradit se s Vaším lékařem, abyste byli včas diagnostikováni a léčeni. Včasná léčba může pomoci zmírnit příznaky onemocnění, takže artritida neovlivní kvalitu Vašeho života tak výrazně jako neléčená. Současně může léčba, v závislosti na typu artritidy, zpomalit nebo zastavit průběh onemocnění.

Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil