Apoplexie?

Apoplexie?

Co je to apoplexie?

Apoplexie, také známá jako mrtvice, je stav, ke kterému dochází v důsledku krevních sraženin nebo krvácení v mozku. Mrtvice postihne každoročně zhruba 152 000 lidí ve Velké Británii a přibližně čtvrtina těchto případů je během jednoho roku smrtelná. Průměrný věk pro zasažení mrtvicí je 65+.

Jaké jsou příznaky apoplexie?

Pro apoplexii je velmi charakteristické, že se symptomy vyskytnou náhle v průběhu sekund. Symptomy se liší v závislosti na tom, kde v mozku k apoplexii dojde, protože různé mozkové funkce se vztahují k různým částem mozku.

Během cévní mozkové příhody lze pozorovat následující příznaky:

  • Jednostranná paralýza obličeje a /nebo těla
  • Potíže s mluvením nebo porozuměním
  • Potíže s viděním
  • Zmatek
  • Krátká ztráta vědomí
  • Problémy s ovládáním těla
  • Pokud se u Vás vyskytne některý z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Jaké jsou příčiny apoplexie?

Ve většině případů je apoplexie způsobena krevními sraženinami v mozku. Ve vzácnějších případech je způsobena krvácením. Když je krevní zásobení mozku blokováno krevní sraženinou, nebo když krvácení tlačí na určité oblasti mozku, může být výsledkem ztráta tělesných funkcí. Zablokovaný krevní oběh v mozku totiž vede ke ztrátě mozkových buněk v postižené oblasti. Mozkové buňky umírají, neboť jsou velmi citlivé na nedostatek kyslíku a živin. Díky tomu často pacienti po apoplexii trpí trvalými zraněními.

Jedinec je náchylnější k apoplexii, pokud trpí vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem, kardiovaskulárními chorobami, diabetem typu 1 a 2, alkoholismem nebo kornatěním tepen. Rizikovými faktory jsou navíc kouření, nezdravá strava nebo fyzická nečinnost. Má se za to, že i genetika hraje svou roli.  K apoplexii budete více náchylní, pokud jste se s ní v minulosti setkali Vy nebo Vaši rodinní příslušníci.

Jaké jsou možnosti léčby apoplexie?

Diagnóza je stanovena v nemocnici, kde se provádí neurologické vyšetření a CT vyšetření pro vyhodnocení závažnosti poškození. V ideálním případě by měla být akutní léčba podána do 4,5 hodiny. V případě krevní sraženiny jsou podávány léky určené k odstranění sraženiny. Aby se zabránilo vzniku nových sraženin, jsou podávány anti-agregační léky např. aspirin. Léčba krvácení v mozku je obtížnější a v závažných případech je nutný chirurgický zákrok.

Život po apoplexii může být náročný. Člověk může trpět únavou, poškozením mozku a často bývají ovlivněny schopnosti jako mluvení, chůze nebo vaření. Po apoplexii můžete také pociťovat obavy, úzkost a nejistotu.

Většině rizikových faktorů se lze vyhnout změnami životního stylu ve formě pravidelného cvičení, zdravé výživy, požívání méně alkoholu a odvykání kouření. Tyto změny životního stylu mohou výrazně snížit riziko vzniku apoplexie.

Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil