Co je to apoplexie?
Apoplexie, také známá jako mrtvice, je stav, ke kterému dochází v důsledku krevních sraženin nebo krvácení v mozku. Mrtvice postihne každoročně zhruba 152 000 lidí ve Velké Británii a přibližně čtvrtina těchto případů je během jednoho roku smrtelná. Průměrný věk pro zasažení mrtvicí je 65+.
Jaké jsou příznaky apoplexie?
Pro apoplexii je velmi charakteristické, že se symptomy vyskytnou náhle v průběhu sekund. Symptomy se liší v závislosti na tom, kde v mozku k apoplexii dojde, protože různé mozkové funkce se vztahují k různým částem mozku.
Během cévní mozkové příhody lze pozorovat následující příznaky:
- Jednostranná paralýza obličeje a /nebo těla
- Potíže s mluvením nebo porozuměním
- Potíže s viděním
- Zmatek
- Krátká ztráta vědomí
- Problémy s ovládáním těla
- Pokud se u Vás vyskytne některý z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Jaké jsou příčiny apoplexie?
Ve většině případů je apoplexie způsobena krevními sraženinami v mozku. Ve vzácnějších případech je způsobena krvácením. Když je krevní zásobení mozku blokováno krevní sraženinou, nebo když krvácení tlačí na určité oblasti mozku, může být výsledkem ztráta tělesných funkcí. Zablokovaný krevní oběh v mozku totiž vede ke ztrátě mozkových buněk v postižené oblasti. Mozkové buňky umírají, neboť jsou velmi citlivé na nedostatek kyslíku a živin. Díky tomu často pacienti po apoplexii trpí trvalými zraněními.
Jedinec je náchylnější k apoplexii, pokud trpí vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem, kardiovaskulárními chorobami, diabetem typu 1 a 2, alkoholismem nebo kornatěním tepen. Rizikovými faktory jsou navíc kouření, nezdravá strava nebo fyzická nečinnost. Má se za to, že i genetika hraje svou roli. K apoplexii budete více náchylní, pokud jste se s ní v minulosti setkali Vy nebo Vaši rodinní příslušníci.
Jaké jsou možnosti léčby apoplexie?
Diagnóza je stanovena v nemocnici, kde se provádí neurologické vyšetření a CT vyšetření pro vyhodnocení závažnosti poškození. V ideálním případě by měla být akutní léčba podána do 4,5 hodiny. V případě krevní sraženiny jsou podávány léky určené k odstranění sraženiny. Aby se zabránilo vzniku nových sraženin, jsou podávány anti-agregační léky např. aspirin. Léčba krvácení v mozku je obtížnější a v závažných případech je nutný chirurgický zákrok.
Život po apoplexii může být náročný. Člověk může trpět únavou, poškozením mozku a často bývají ovlivněny schopnosti jako mluvení, chůze nebo vaření. Po apoplexii můžete také pociťovat obavy, úzkost a nejistotu.
Většině rizikových faktorů se lze vyhnout změnami životního stylu ve formě pravidelného cvičení, zdravé výživy, požívání méně alkoholu a odvykání kouření. Tyto změny životního stylu mohou výrazně snížit riziko vzniku apoplexie.