Benigní zvětšení prostaty

Benigní zvětšení prostaty

Co je benigní zvětšení prostaty?

Benigní zvětšení prostaty, nazývané také benigní hyperplazie prostaty (BPH), je stav charakterizovaný zvětšením mužské prostaty.

Prostata je žláza, která se nachází v pánvi a obepíná mužskou uretru (močovou trubici), skrze kterou prochází moč z měchýře do penisu. Prostata produkuje důležitou tekutinu, která zásobuje spermie živinami. Je přirozené, že prostata po 40. roku života dále roste, zejména v oblasti obepínající močovou trubici. U starších mužů nejsou tedy problémy s močením ničím neobvyklým. Ve Velké Británii trpí 40 % všech mužů ve věku 50 a více let a 75% mužů ve věku 70 nebo více let benigním zvětšením prostaty.

Jaké jsou příznaky benigního rozšíření prostaty?

Mnoho mužů často nepociťuje žádné příznaky, ale pokud ano, bývají to nejčastěji:

  • Slabý proud moči
  • Obtíže zcela vyprázdnit močový měchýř
  • Odkapávání moči
  • Bolest během močení
  • Pocit neúplného vyprazdňování
  • Náhlá a silná potřeba močit
  • Časté nutkání na močení
  • Přítomnost krve v moči (vzácně)

Co může způsobit benigní rozšíření prostaty?

Prostata se zvětšuje v důsledku zvýšeného počtu buněk (hyperplazie) v žláze, ale základní příčina je stále neznámá. Bylo určeno několik ovlivňujících faktorů, jako například mužské pohlavní hormony a růstové hormony, které stimulují buněčné dělení. Zvětšení prostaty se liší od člověka k člověku, a proto ne všichni pociťují stejné příznaky.

Prostatická žláza má obvykle velikost ořechu. Když začíná růst, sval močového měchýře to kompenzuje zúžením močové trubice, čímže se stává vyprázdnění močového měchýře obtížnější. To má často za následek citlivější močový měchýř a s tím spojené častější nutkání močit.

Později může zvětšená prostata úplně utlačit močovou trubici, což může způsobit potíže při vyprazdňování močového měchýře, infekci močového traktu a poškození ledvin či močového měchýře.

Jaká jsou možnosti léčby benigního rozšíření prostaty?

Pro léčbu tohoto onemocnění se používají dva typy léků; alfa-blokátory a 5-alfa-reduktázy. Alfa blokátory uvolňují svalové buňky v prostatě, čímž zmírňují tlak na močovou trubici. 5-alfa-reduktáza pomalu snižují velikost prostaty. V některých případech je nutná operace.

Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil