Léky na reflux jícnu (pálení žáhy) a na žaludeční vředy mohou mít fatální následky

Léky na reflux jícnu (pálení žáhy) a na žaludeční vředy mohou mít fatální následky

Léky na pálení žáhy a žaludeční vředy jsou snadno dostupné i bez lékařského předpisu. Ukázalo se však, že tyto léky mohou mít řadu vedlejších účinků; Více o tomto tématu naleznete níže.

Blokátory protonové pumpy (BPP)

Mnoho z nás se v životě setkalo s pálením žáhy nebo žaludečními vředy. Pro zmírnění tohoto stavu se užívají léky známé jako blokátory protonové pumpy. Účinek léků je založen na snížení sekrece žaludečních kyselin, čímž se zvyšuje pH v žaludku. Tento typ léků je snadno dostupný a volně prodejný, takže je možné ho zakoupit v lékárnách i bez předchozí konzultace s lékařem. Výzkum však ukázal, že tyto léky mohou mít závažné vedlejší účinky a jsou spojeny s rozvojem řady nežádoucích stavů. Je proto důležité, aby pacienti užívali léky pouze v nezbytných situacích a po co nejkratší dobu. Před zahájením léčby se doporučuje konzultace s lékařem. V nedávné době proběhla řada výzkumů zabývajících se blokátory protonové pumpy. Studie měli za cíl zjistit nežádoucí účinky pří dlouhodobém užívání BPP. Více o výsledcích těchto studií si můžete přečíst v tomto článku.

Onemocnění ledvin

Studie ukázala, že dlouhodobé užívání BPP může mít za následek chronické onemocnění ledvin. Snížená funkce ledvin je závažný stav, při kterém v normálních situacích lékař doporučí okamžité vysazení léků. K tomuto doporučení je však nezbytně nutné, aby byl ošetřující lékař obeznámen s typem léků, který pacient užívá. Snížená funkce ledvin se může projevovat postupně a po delší dobu, aniž by si ji pacient všiml. Výsledkem může být obtížně léčitelné onemocnění – chronické selhání ledvin. Právě proto je při užívání tohoto typu léku důležité, poradit se se svým lékařem, který je schopen na základě zdravotního stavu pacienta určit správnou léčbu. I když se u pacienta nevyskytují příznaky onemocnění ledvin, je stále důležité poradit se s lékařem, který je schopen správně určit, zda jsou ledviny pacienta zdravé nebo ne.

Infekční onemocnění střev

Nedávná studie ze Skotska spojila užívání blokátorů protonové pumpy se zvýšeným rizikem nákazy infekcí v trávicím systému. V mnohých případech se jednalo o přítomnost bakterie Clostridium difficile nebo Campylobacter. U testovaných pacientů, kterým byly k léčbě podány blokátory protonové pumpy se v porovnání s pacienty, kteří neužívali BPP, zvedlo riziko nákazy způsobené bakteriemi 1,5krát a 4,5krát. Z tohoto důvodu je důležité, aby pacienti, kteří užívají BPP, udržovali správnou hygienu, zejména při vaření potravin. Zvýšené riziko výskytu střevní infekce je výsledkem snížené kyselosti obsahu žaludku, což činí systém méně odolným vůči infekcím. Kyseliny mohou zabít mnoho druhů mikroorganismů, a proto jsou klíčovým faktorem při předcházení infekcí.

Léčba rakoviny

Bylo prokázáno, že blokátory protonové pumpy ovlivňují léčbu rakoviny. Studie 545 pacientů trpících rakovinou jícnu nebo žaludku, léčených „kapecitabinovou“ chemoterapií, byly rozděleny do skupin. První skupina, která dostávala blokátory protonové pumpy a druhá skupinu, která je nedostávala. Doba života bez zhoršení rakoviny a doba života obecně byla srovnána ve skupinách a mezi nimi. Zde bylo přežití bez zhoršení zkráceno o více než měsíc a přežití obecně o více než dva měsíce u těch, kteří dostávali kromě chemoterapie blokátory protonové pumpy. Výrazně se také snížil stupeň kontroly onemocnění. Snížená účinnost chemoterapie u pacientů léčených na vředy je pravděpodobně způsobena zvýšením pH žaludku během léčby. To znamená, že obsah žaludku je méně kyselý než obvykle, což může ovlivnit roztok a absorpci kapecitabinu. Další studie u stejné skupiny pacientů zjistila, že se snížila jejich šance na vyléčení rakoviny tlustého střeva a konečníku. Kapecitabin se používá k léčbě různých typů rakoviny, včetně rakoviny jícnu, žaludku, tenkého a tlustého střeva a prsou. Výsledky studie jsou proto důležité pro velkou skupinu pacientů s nádorovým onemocněním, kde každý den jejich života může být prodloužen. Mnozí pacienti nevědí o interakcích mezi léky, a proto je důležité, poradit se s lékařem o způsobu léčby i u volně prodejných léků, jako jsou BPP. Nejen žaludeční vředy a pálení žáhy, ale také rakovinu lze účinně léčit jinými prostředky, kde tyto interakce nejsou přítomny.

Novinky o zdraví

Všechny novinky o zdraví
Počkejte!
Registrace zabere jen 2 minuty.
Chcete se stát součástí výzkumného projektu?
Zdarma a bez závazků · více než 65.000 členů
Ano, zaregistrujte mě!
Možná později
Panel Zdraví

Staňte se součástí Panelu zdraví

Cílem Panelu zdraví je zlepšit zdraví populace prostřednictvím studií. K tomu však potřebujeme Vaši pomoc. Můžete pomoci tím, že se zaregistrujete do Panelu zdraví a stanete se účastníkem jednoho, nebo více z naších klinických studií. Budeme Vás kontaktovat pouze tehdy, pokud se Váš zdravotní profil bude shodovat s právě probíhající klinickou studií. Všechny klinické studie jsou předem schváleny Výborem pro výzkum etiky (Research Ethichs Committee).

Vytvořte si zdravotní profil